>Kafatası açılmadan beyin ameliyatı

>

Dünyada sayılı merkezlerde uygulanabilen kafatası açılmadan burun deliğinden endoskopla girilerek yapılan beyin ameliyatları, Kocaeli’de de gerçekleştiriliyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Savaş Ceylan ve ekibi tarafından bu ameliyat başarıyla yapılıyor.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Savaş Ceylan ve ekibi, kafatası açılmadan burun deliğinden endoskopla girilerek yapılan beyin ameliyatlarını KOÜ’de başarıyla uyguladı. Prof.Dr. Savaş Ceylan, Türkiye’de bu yöntemi uygulayan ikinci merkezin Kocaeli Üniversitesi olduğunu söyledi. Kafatası açılmadan burun deliğinden endoskopla girilerek yapılan beyin tümörü ameliyatının ilk kez 24 Mart 2008 tarihinde KOÜ Tıp Fakültesi Sinir ve Beyin Cerrahi Kliniği’nde başarıyla uygulanarak bir hastanın sağlığına kavuşturulduğunu belirten Ceylan, ikinci olarak Aynur Ekinci’nin 17 Temmuz 2008 tarihinde bu yöntemle ameliyat edildiğini söyledi.

Prof.Dr. Savaş Ceylan, Aynur Ekinci’nin tedavi süreci hakkında şu bilgileri verdi: “Hastamız Aynur Ekinci, 17 Temmuz 2008 tarihinde ameliyata alınarak kafa ön tabanında (tüberkulum sella) yerleşmiş olan beyin tümörü (meningioma), geliştirilmiş bu yöntemle başarılı bir endeskopik müdahaleyle alınmıştır.”
Hastanın tek taraflı görme bozukluğu da olduğunu ve görme sıkıntısıyla birlikte birçok şikayetlerini de düzelttiklerini anlatan Ceylan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yöntemle kafa kemiği hiç açılmaksızın, beyin dokuları retrakte edilmeksizin tümör ile birlikte kaynaklandığı beyin zarları ve tutulduğu kemik de çıkarılmaktadır. Tam total tümör çıkarımı bu yöntemle gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde sadece iki burun deliği kullanılmaktadır. Hasta, 3-4 saat arasında değişen endoskopik müdahalenin ardından herhangi bir olumsuzluk olmadığı takdirde 4-5 günde taburcu edilmektedir.”

Bu tür ameliyatlarda ekibin önemine dikkat çeken Prof.Dr. Savaş Ceylan, Yrd. Doç. Dr. Kenan Koç, Yrd.Doç Dr. İhsan Anık ve asistanlarından oluşan ekibinin işlerini başarıyla yerine getirdiklerini anlattı. Prof.Dr. Ceylan, bu tür ameliyatların devamı olacağını ve birçok yeni başarıya da imza atacaklarını söyledi.

Çok nadir görülen bir ameliyat ile sağlığına kavuşan Aynur Ekinci ise şunları söyledi: “Beynimde tümör olduğunu ve ameliyat olmam gerektiği söylendiğinde çok korkmuştum. Tavsiye üzerine Prof. Dr. Savaş Ceylan’a gittim. Savaş Bey ameliyattan önce hastalığım ve ameliyat hakkında bilgi verince rahatladım ve ameliyat olmaya karar verdim. Şimdi herhangi bir ağrım sızım yok, başımda veya başka bir yerimde kesik yok. Ziyaretime gelen yakınlarım kesik olmadığını görünce çok şaşırdı. Doktorundan hastane personeline kadar herkes benimle ve diğer hastalarla çok yakından ilgilendi. Bu bana ve diğer hastalara moral ve güven verdi. Prof.Dr. Savaş Ceylan ve ekibi başta olmak üzere tüm Kocaeli Üniversitesi çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

Advertisements
This entry was posted in endoskopik cerrahi, haberler, kafa tabanı tümörü. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s