>MRda beyin tümörü çıktı ne yapmalıyım?

>Öncelikle şu an doğru olanı yapıyorsunuz. Kendinizi bu konuda bilgilendiriyorsunuz. Maalesef doktorunuz ne kadar iyi niyetli de olsa yoğunluğu yüzünden size yeterince vakit ayırıp bilgilendiremedi. Saşkınsınız ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Sanki dünya birden bire başınıza yıkıldı. Endişelenmeyin burada emin ellerdesiniz bizi buldunuz. Biz bir grup gönüllü, hasta ve hasta yakını bir araya geldik ve birbirimizin yaralarına merhem olmaya çalışıyoruz. Etrafta bizim durumumuzdan çaresizliğimizden şaşkınlığımızdan faydalanmaya çalışan rantçılar var. İlgisiz ve acımasız doktorlar ve insanlar var.

Kendinizi yanlız ve şaşkın hissediyorsunuz. Yalnız değilsiniz. Yukarıda gördüğünüz Facebook grubumuza ve Yahoo posta grubumuza üye olun. Sorularınıza daha iyi cevaplar alacaksınız. Sizin durumunuzda olan veya sizinle aynı tecrübeleri yaşamış insanların tecrübelerinden faydalanacaksınız. En önemlisi sizin sesinize kulak veren derdinizi anlayan insanlarla tanışacaksınız ve bunu hiçbir çıkar gözetmeden, Allah rızası için veya insanlık namına yapıyorlar.

Bundan sonra ne olacak? Ne yapmalıyım? 
MR sonuçlarına bakarak tümörün tipini ve şiddetini söylemek imkansızdır. Bunu hiçbir doktor yapamaz. Bu ancak tümörden bir örnek alınarak ve mikroskop altında incelenerek belirlenebilir. Buna biyopsi deniyor. Doktorunuz küçük bir ameliyat ile MRda görünen kitleden küçük bir parça alacak. Bunu bir beyin cerrahı (nöroşirürji uzmanı) yapacak. Bazı durumlarda kitleden ufak bir parça almak yerine kitle bir seferde doğrudan alınabilir.

Alınan tümör örneği incelenmek üzere Patoloji laboratuarına gönderilir. Durumun aciliyetine göre 3-5 gün içinde patoloji sonucu alınır.

Bu size tümörün adını ve şiddetini söyler. Buna göre tedavi planlaması yapılır. Ameliyat, Radyoterapi, İlaçlı tedavi şu an kullanılan geçerli yöntemler. Bunların yanısıra yeni bazı tedavi yöntemleri var (GammaKnife, aşı vs).

Sitemizde beyin tümörleri ile ilgili her seviyede bilgi bulabilirsiniz. Lütfen okuyun. Bu bilgiler sağlam bilimsel kaynaklardan derlenmiştir ve günceldir. İnternette pek çok siteye rastlayabilirsiniz. Bunların çoğu rant amaçlı siteler, alternatif tedaviciler, mucize ilaç satıcıları (sözde herbalist), sahte doktorlar, çıkar peşinde olan doktorlar. Bunlardan uzak durun. Bunlara internette tesadüf eseri bulmuyorsunuz. Bunlar Google gibi sitelerde arama sonuçlarında karşınıza ilk çıkabilmek için binlerce lira harcıyorlar. Yani siz onları bulmadınız onlar size kendilerini bulduruyorlar. Çeşitli vaadlerle, yalan rapor ve hasta yorumları ile sizi ele geçirmeye çalışıyorlar. Çünkü size ilk ulaşırlarsa sizi psikolojik olarak etkileyip sizden binlerce lira kazanacaklar. Size birisi üç beş yüz dolara mucize ilaç satıyorsa bu muhtemelen şarlatandır. Hiçbir bitki hiçbir ilaç (üretimi için yüksek teknoloji gerektirmedikçe) bu fiyatlara mal olacak kadar pahalı değildir. Yeryüzünde en nadir bulunan en değerli bitkilerin dahi kilosu bir kaç yüz TLyi geçmez.

Geçmiş olsun.

Patoloji sonucu GBM çıktı ne yapmalıyım?
Tedavi için hangi doktorlara gitmeliyim?

Advertisements
This entry was posted in MR, MRI, Radyoloji, SSS, yeni teşhis. Bookmark the permalink.

One Response to >MRda beyin tümörü çıktı ne yapmalıyım?

  1. Anonymous says:

    >Sağ serebellar hemisferde yaklaşık 1.5 cm T1 izo.T2 hipointens nodüler lezyon IVKM sonrası homojen kontrastlanmaktadır(met?)Sağ temporal lobda ve sol oksipital lob parafalcian alanda yaklaşık 1 er cm sağ frontal labda 2.5 cm çapında ölçülen T1 hipo ,T2 ve flAİR incelemede hiperintens nodüler lezyonlar IVKM sonrasında cidarsal kalınlaşmalarBana açıklaya bilr misiniz ..Ne önerirsiniz..Sayğılarımla

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s