>Patoloji sonucu GBM çıktı ne yapmalıyım?

>

Şimdi, her ne kadar zor olsa da serinkanlı olun, bizi buldunuz, bir adım ilerdesiniz. Endişelenmeyin sağdan soldan duyduğunuz hikayelerin aksine beyin tümörü iyi edilebilen bir hastalık. Ancak iyi olabilmek için tedavi şart. Tedavi  uzun ve yer yer zorlu ama bu zorlu yolu yürüdüğünüz sürece sağlıklı uzun bir hayat sürebilirsiniz. Şayet umursamazsanız, üzerine düşmezseniz, tedaviye devam etmezseniz sonucu ise ölüm, bu da bir gerçek.

Bu grip değil, nezle değil, kendiliğinden geçmeyecek. Herhangi basit bir hastalık değil bir ilaç içip düzelecek. Sistemli ve kararlı bir şekilde savaşılması gereken bir hastalık. Bunu yaparsanız uzun yıllar sağlıklı yaşarsınız. Sitemizde bunu yapmış ve senelerdir hala sağlıklı olan insanların örnekleri var. 

Beyin tümörü tedavisinde en önemli görev  sizin! Ne doktorların, ne başkasının… Can sizin canınız, onu da siz müdaafaa edeceksiniz, ne kadar istekli olursa olsun sizden başka kimse bunu yapamaz. En iyi doktorlar dahi akşam eve gittiklerinde muhtemelen sizi unutacaklar günlük hayatlarına dönecekler. Oysa siz bunu kafanızda taşıyacaksınız, bununla yatıp bununla kalkıyor olacaksınız.

Tedavi olmayı isteyeceksiniz. Tedavi olursanız iyileşeceğinizi bileceksiniz. Başka alternatifiniz yok! Şu an teknoloji ve tedavi yöntemleri üç beş yıl önceye göre dahi çok ilerledi, yeni ilaçlar yöntemler çıktı ve sürekli çıkıyor.

Patoloji raporunuzda yazan şeyler tümörün tipini ve şiddetini gösterir. Buna göre bir tedavi yöntemi seçilir. Bu yüzden patoloji incelemesinin doğru yapılması çok önemlidir. Bu, tedavinin seyrini değiştirebilir.

Patoloji raporunuzda mikroskop altında çekilmiş resimler ve ölçülüp tespit edilmiş sayı değerleri bulunmalıdır. PTEN, k, p53 gibi değerleri raporun üzerinde bulabilirsiniz. Şayet bulamazsanız patoloji incelemesini başka bir laboraturara tekrar yaptırmanızda fayda vardır. Çünkü bazen laboratuarlar yalnızca maksroskopik inceleme yapmakla yetinirler. Bu ise doğru sonuç vermeyebilir. Makroskopik inceleme sizden alınan tümör örneğinin Astrositik hücrelerin mi Oligodendroid hücreler mi etkilendiğini söyleyemez. Oysa her ikisinin de tedavi stratejisi farklıdır. (Örneğin oligodendroglioma neredeyse sadece ilaçla tedavi edilebilir, oysa astrositoma için başka tedavilerinde uygulanması şarttır)

Şimdi ne olacak? Ne yapmalıyım?
Tümör ameliyat edilebilecek bir yerde mi? Şayet öyle ise, ameliyat olacaksınız ve tümörünüz alınacak. Bazı durumlarda tümörün tamamen alınması mümkün olmayabilir. Çünkü cerrahınız beyninizin sağlıklı kısımlarına zarar vermekten kaçınır. Hücreler çok küçük olduğundan geride bir miktar tümör artığı kalır. Bu yüzden ameliyatı müteakip size radyoterapi önerilecektir. Bu ilaçla beraber veya tek başına olabilir.

Şayet tümörünüzün çapı 2.5 cm den küçük ise GammaKnife veya Cyber Knife ameliyatı için iyi bir adaysınız. Bu nispeten yeni teknoloji ve hasta aynı gün yürüyerek girip yürüyerek çıkıyor. Ama büyük tümörlerde uygulanamıyor. Türkiye’de yalnızca 3 adet bulunuyor bu cihazdan ve bunlar İstanbul, Ankara ve İzmir’de.

Ameliyat veya GammaKnife sonrası radyoterapi veya ilaçlı tedavi ile tedaviye devam edeceksiniz. Bu ameliyatınızı takip eden 1 ay içinde başlayacak.

Şayet radyoterapi görecekseniz bu, ameliyattan 1 ay sonra muhtemelen 30 gün boyunca yapılacak. Sonrasında 1 ay ara verilecek ve MR çekilecek. Bundan sonra size ilaçlı tedavi için yöntem ve doz belirlenecek. Peki bunlar sonraki aşamalar? Şimdiden onları düşünmenize gerek yok.

Öncelikle ameliyat olacaksanız bunu yaptıracağınız güvenilir bir beyin cerrahı bulmalısınız. Maddi gücünüz varsa yurtdışında çok ileri ameliyat teknikleri (MRlı ameliyat, Canlı beyin ameliyatı, beyin haritalı ameliyat) ile ameliyat olabilirsiniz. Bunlar tümöre en az riskle, hastaya en az hasar verecek şekilde müdahele etmeye yarar. Şöyle söylersek geleneksel beyin cerrahisinde ameliyatta bir terslik olması riski  %10 ise, bu yöntemlerle %1e düşürmek mümkün olur. Ancak bu ikisi arasındaki fark 50-100bin dolar arasındadır. Buna arabaları örnek verirsek Mercedes, Fiattan daha az kazaya sebep vermez ama bir kaza olduğunda içinden daha az hasarla çıkacak şekilde teknoloji ile donatılmıştır.

Ameliyat sonrası tedaviler için sitemizi inceleyin. Facebook ve Yahoo gruplarımıza üye olun. Başka arkadaşların tecrübelerinden ve tavsiyelerinden faydalanın. Mucize ilaç satıcılarından, kendilerine herbalist adı veren kişilerden uzak durun, onlar sizi iyi etmenin değil paranızın peşinde. Hiçbir bitki veya ilaç üç-beş yüz dolar gibi fiyatlara mal olacak kadar pahalı olamaz (üretimi için çok yüksek teknoloji gerekmedikçe).

Geçmiş olsun.

Tedavi için hangi doktorlara gitmeliyim?

Advertisements
This entry was posted in pataloji, patoloji, SSS, yeni teşhis. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s