>Kızkardeşimin tümörü

>Kızkardeşim 33 yaşında, iki çocuk annesi, İstanbul da yaşıyor ve geçtiğimiz hafta tesadüf sonucu çekilen bir MR ile beyin tümörü tanısı yapıldı. Tesadüf eseri çünkü kendisi 3-4 hafta kadar önce doktora düzensiz kanama ve pıhtılaşma sorunu yüzünden gitmişti. Ancak muhtemelen tansiyon veya kansızlıktan dolayı baygınlık geçirip başını çarptığında doktoru ihtiyaten bir tomografi çekilmesinde fayda gördü. Çekilen tomografi deki bir anormalliği lezyon yönünde değerlendiren hematoloji uzmanıö nörologa sevketti. Nörolog ise acilen bir MRI tetkiki yapılmasına karar verdi.

İlk yapılan MRI da 10×4.5×5.5cm büyüklüğünde beynin üst orta kısmında her iki yarı küresine yerleşmiş bir kitle görüldüğü radyoloji uzmanını tarafından rapor edildi. MRI inceleyen nörolog tanıyı doğrulamak
için 2 hafta sonra tekrar bir MRI yapılmasına karar verdi. Yapılan ikinci MRI da ilkindeki bulguları doğruladı ve muhtemelen Glioblastoma Multiforme (GBM) olabilecek bir kitle saptandı. Kitle etrafında bir miktar ödem bulunmasına rağmen herhangi bir ciddi şikayete yol açmıyordu. Beyin içi sıvısı doğal şekilde akmakta, damarlarda veya beynin içindeki boşlukta ve diğer yerlerde bir yapı bozukluğu yoktu.

Kardeşimin ise bir miktar başağrısı dışında şu ana kadar herhangi bir sorunu olmamıştı. Bu tip tümörler, vücutta uyuşmalara, görme bozukluklarına, havale ve nöbet geçirmeye, konuşma ve hareket kaybına yolaçmakta. Ancak büyük bir şans eseri kardeşimde bu problemlerin hiçbiri görülmedi.

MRI sonucu derhal bir biyopsi yapılarak tümörün tipi ve derecesinin belirlenmesine karar verildi.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s