>Beyin Tümörü: Tedavi

>Tedaviden önce tümörün tipinin ve ilerleme hızının belirlenmesi gerekir. Bazı tümörleri oluşturan hücreler oldukça yavaş bölünüp çoğalırken, bazısı da hızlı bölünür. Bu tedaviyi etkileyen en önemli faktördür. Çünkü hızlı ilerleyen bir tümöre kemoterapi uygulama fırsatı bulunamayabilir. Bu durumda derhal cerrahi bir müdahele gerekebilir. Şayet yavaş ilerliyorsa bu durumda cerrahi müdaheleye gerek kalmadan kemoterapi veya radyoterapi uygulanabilir. 


Tedaviyi etkileyen bir diğer faktör de tümörün türüdür. Kontrolsüz üreme sadece belli tip beyin hücrelerinde görülebilir. O sebepten uygun bir ilaçlı tedavi uygulanabilir.


Beyin tümörü tedavilerini kısaca özetlemek gerekirse:

  1. Cerrahi Müdahele
  2. Kemoterapi 
  3. Radyoterapi 
Cerrahi müdahele, tümörün bir kısmının veya tamamının ameliyatla alınmasıdır. Bu durumda beyin kafatasından açılarak tümörlü bölge alınır. Cerrahi müdahele en iyi tümörün küçük, yüzeysel ve saçaklanmamış olduğu durumlarda sonuç verir. Aksi takdirde cerrahlar beyne hasar vermemek için hastanın ciddi şikayeti olmadığı sürece tümöre dokunmamayı tercih ederler. Tümör yüzünden damarlara veya beyin içinde basınç varsa bunlar için cerrahi müdahele uygulanıp hasta şikayetinden kurtarılır. Tümöre cerrahi müdahelede yeni uygulanan bir yöntem ise Gamma Knife yöntemidir. Bu yöntemde beyin açılmadan beyin içine gamma ışınları yollanarak tümörlü bölge yokedilir. Bunun avantajı cerrahın ulaşamayacağı yerlere ulaşılabilmesi ve hastaya neşter vurulmadan harici olarak tümörün yok edilmesidir. Böylelikle hasta narkoza girmez ve yürüyerek operasyondan çıkar.

Kemoterapi, tümörün ilaçla durdurulması veya yokedilmesi yöntemidir. Hastaya kanserli hücrelerin üremesini engelleyen ve onları öldüren ilaçlar verilir. Kemoterapi için tümörün tipinin ve özelliklerinin bilinmesi şarttır. Buna göre en başarılı tedavi ve ilaçlar uygulanır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile kemoterapide çok başarılı sonuçlar elde edilmeye başlanılmıştır.

Radyoterapi, beyne radyoaktif ışınlar uygulanarak tümör hücrelerinin yokedilmesidir. Genellikle diğer tedavi yöntemlerini tamamlayıcı olarak uygulanır.
Advertisements
This entry was posted in ameliyat, GammaKnife, kemoterapi, radyoterapi, tedavi, yeni teşhis. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s