>Beyin Tümörü: Beyin tümörü ile ilk karşılaştığımızda ne yapmalıyız?

>Beyin tümörü ile ik karşılaştığımızda yaşadığımız şok ile bir süre ne yapacağımızı bilemez hale gelebiliyoruz. Bu yazı umarım size de yol gösterici olur. Öncelikle şunun farkına varın, üzülerek hiçbir yere varamazsınız. Hiçbirsey yapmadığınız sürece tümör beyninizde duracak hatta ilerleyecektir. Bu yüzden gücünüzü ve cesaretinizi toplayıp bir an önce savaşa geçin. Ancak bu şekilde bunu yenebilirsiniz ve gün geçtikçe sayıları artan beyin tümörünü yenmiş kişiler ordusuna katılabilirsiniz. Beyin tümörü teşhisi ve tedavisi için doğru kişileri bulmalısınız. Bu kişilerle kendinize özel bir savaş ekibi kurun, siz onların önünde olacaksınız onlarda savaşınız sırasında size her türlü yardım ve desteği sağlayacaklardır. Oluşturacağınız kişisel tedavi ekibinde kimler olmalı:

  1. Nöroonkoloji Uzmanı
  2. Beyin Cerrahı
  3. Nöropatoloji Uzmanı
  4. Nöroradyoloji Uzmanı
Nöroonkoloji uzmanı, ekibinizin başıdır ve ekibin diğer uzman doktorları ile beraber çalışarak tümörün tedavi edilmesini sağlar. Nöroonkolog doktor size en uygun tedavi yöntemini belirler ve takip eder ve tedaviyi koordine eder. Şayet ameliyat gerekiyorsa sizi beyin cerrahına yönlendirir ve beyin cerrahı ile yapılması gerekenleri kararlaştırır. 
Beyin cerrahı, herhangi bir operasyon gerektiğinde, örneğin biyopsi ve testler için örnek alınması veya tümörün bir kısmının çıkarılmasında devreye girer. İyi bir beyin cerrahı hastaya en az hasar ile tümörü alır veya operasyonu gerçekleştirir. Beyin cerrahı tümörün durumunu ve ne kadarının ameliyatla alınabileceğini nöroonkoloji uzmanına bildirir. 
Nöropatoloji uzmanı, teşhiste en önemli kişidir. Bu uzman alınan örneği inceleyerek en doğru tanıyı yapmaya çalışır. Doğru bir tedavi için tümörün türünün ve özelliklerinin en ince detayına kadar bilinmesi şarttır. Nöropatoloji uzmanı tedavi sırasında da devreye girerek, alınan örnek üzerinde yeni bulgulara göre çeşitli testler gerçekleştirir. Örneğin uygulanması gereken bir ilaç doğrudan örneğe verilebilir ve sonuç buradan gözlemlenebilir. Nöropatoloji uzmanı elde ettiği sonuçları nöroonkoloji uzmanına bildirir. Nöroonkoloji uzmanı ise patoloji uzmanından tedavi sırasında ek testler yapmasını isteyebilir.
Nöroradyoloji uzmanı, teşhis ve tedavinin her aşamasında devreye girer. Sizin MRI sonuçlarınızı inceler ve bulgularını söyler. Tedavi sırasında sürekli MRI sonuçlarını takip eder, hastalığın ilerleme veya gerilemesini nöroonkoloji uzmanına bildirir. Nöroonkoloji uzmanı tedavi sırasında çeşitli aşamalarda nöroradyoloji uzmanına başvurur. 
Bunlar sizin asıl takımınızdır. Bu uzman doktorları iyi seçin ve sürekli aynı doktorlar ile devam edin. 
Bunların yanısıra ekibe yardımcı olabilecek diğer uzmanlar ise:
  • Radyoonkolojist
  • Nöropsikolog
Radyoonkolojist, tedavi sırasında nöroonkolog tarafından devreye sokulur. Görevi radyoterapi uygulamak ve aynı zamanda radyo cerrahi adı verilen Gamma Knife gibi yöntemlerin uygulanmasıdır.
Nöropsikolog, hastaya tedavi sırasında eşlik eder ve hastanın yaşam kalitesinin artırılmasına yardım eder.
Ekibinizi kurun!
Advertisements
This entry was posted in tedavi, yeni teşhis. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s