>Beyin tümörünün sebebi virüs mü? Tedavide antivirüs!

>

Kaynak: Ocak 2009 – Newsweek http://www.newsweek.com/id/178660

CMV Cytomegalovirus adı verilen ve pek çok sağlıklı insanda da bulunan virüs beyin tümörlerinin sebebi olabilir. USCF den  beyin cerrahı Charles Cobbs 2002 yılında ilk olarak tümörlü bazı hastalarda normalde herkeste pasif halde bulunan CMV adlı zararsız olduğu düşünülen virüsün tümör bölgesinde aktif olduğunu gözlemledi. Bunun üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran Cobbs, en yeni makalesinde CMV virüsünün Glioblastoma Multiforme türü agresif tümörlerinin başlıca nedeni olduğunu öne sürüyor.


Daha öncede HPV (Human Papilloma Virus) virüsünün rahim kanserine yol açtığı ortaya çıkarılmıştı. Duke Üniversitesinden neuroonkoloji uzmanı Duane Mitchell ile birlikte çalışan Cobbs araştırmasına finansal destek için başvurdu. 

CMV beyin tümörünün doğrudan sebebi olmasa bile tedavi için faydalı bir hedef olabilir. Mitchell ve ekibi CMV virüsüne bağışıklığı olan hücrelerden elde ettikleri aşıyı glioblastoma hastalarında kullanıyorlar. Bu hücreler CMV nin ürettiği proteinlere saldırıyor. Mitchell aşı tedavisi ile çok başarılı sonuçlar aldıklarını kaydetti. 

İsviçreden bir diğer ekipte CMV ye karşı geliştirdikleri Valcyte adlı ilacın klinik deneylerini tamamladılar. Valcyte adlı ilacı ameliyat sonrası beyin tümörlü hastalara uygulayan ekip, ilacın tümörün geri gelmesini engelleyip engellemediğini araştırıyor. Sonuçlar şu an değerlendirme aşamasında. Şayet sonuç başarılı olursa Roche firması ilacı daha geniş olarak deneyecek. 


CMV virüsü oldukça yaygın, toplumun %80’lik bir kısmında bulunuyor ve normal koşullarda taşıyıcıya herhangi bir zarar vermiyor.
Advertisements
This entry was posted in CMV, GBM, Roche, Valcyte. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s