>Gliblastoma Multiforme: CDX-110 aşısı mucizeler yaratıyor!

>Kaynak: Mayıs 30, 2009 – Reuters

Pfizer ve Celldex Therapeutics Glioblastoma Multiforme tedavisi için geliştirdikleri CDX-110 adlı aşının ikinci faz klinik denemelerinin ara sonuçlarını açıkladı. Aşı ilk olarak 2007 senesinde insanlar üzerinde denenmişti. Başarılı sonuçlar elde edilmesinin arkasından ilacın ikinci aşama denemelerine başlandı. Halen devam etmekte (hasta kabul ediliyor!) olan ikinci aşama testlerinin yeni açıklanan sonuçları ise umut verici.

40 hasta üzerinde iki ayrı koldan yapılan testlerde 1.gruba düşen 18 GBM hastasına temozolomide ve kemoradyasyon tedavisinin arkasından CDX-110  verildi. Hastalık bu hastalarda ortalama 14.2 ay boyunca hiç ilerlemedi. Ayrıca 3 hastada ise 4 yıl boyunca herhangi bir ilerleme görülmedi.

2.gruba düşen 22 Glioblastoma hastasında ise temozolomide ve kemoradyasyon sonrası uygulandı. Bu hastalarda tümörler ortalama 15.2 ay boyunca ilerme kaydetmedi. 3 hastada ise 2 yıldan fazla bir süredir herhangi bir ilerleme görülmüyor.

Bu ilacın uygulanmadığı hastalarda ise tümörler ortalama 6.3 ay sonra yeniden ilerlemeye başlıyor.
Yani aşı tümörün ilerlemesini durdurmada 2.5 kat daha etkili.  Genelde hastalarda aşı herhangi bir yan etki göstermiyor ancak aşının enjekte edildiği yerde bir miktar kızarıklık oluşuyor.

CDX-110 şimdilik yalnızca GBM tümörlerinin EGFRvIII adı verilen türüne uygulanıyor. Bu tür tümörler GBM tümörlerinin %25-40 lık bir kısmını oluşturuyor.

Advertisements
This entry was posted in aşı, GBM, tedavi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s