>Beyin tümörüne yeni tedavi onaylandı: Novocure

>

Kaynak: 28.Eylül.2009. http://www.novocuretrial.com/
Glioblastoma Multiforme (GBM) için geliştirilen Novocure isimli yeni tedavi sistemi Amerikan sağlık bakanlığından 3.faz deneme için onay aldı. Tedavi sistemi beyin tümörlerini elektrik dalgaları vererek küçültme prensibine dayanıyor. Elektrik dalgaları hastanın yanında gezdirebildiği taşınabilir çanta şeklinde bir cihaz tarafından üretiliyor ve  beyne dışardan bağlanan elektrotlar aracılığı ile uygulanıyor.

Cihazın çalışma prensibi 
Tümör hücreleri beyinde hızlı şekilde bölünüp ürerler. Bu hücreler bölünme sırasında rol oynayan elektrik yüklü elementler taşırlar.  Beyinde bulunan diğer hücreler ise bu hücrelere nazaran daha yavaş bölünürler ve bu elektrik yüklü elementleri taşımazlar.

Tümör iyileştiren elektrik alanlar
Şu an klinik deneme aşamasında olan NovoTTF-100A adlı cihaz tümör bölgesinde çok düşük yoğunluklu alternatif elektrik alanları oluşturur. Bu alanlar Tümör Tedavi eden Alanlar – TTA (TTF-Tumor Treating Fields) olarak bilinir. Tümör hücrelerinin bölünme sırasında aldığı özel şekil yüzünden tümör tedavi eden alanlar bu hücrelerin yığılarak fiziksel olarak parçalanmasına yol açar. Ayrıca tümör hücreleri bölünme sırasında hareketi sağlayan elektrik yüklü yapı taşlarına sahiptirler. TTA bu yapıtaşlarınında parçalanmasına yol açar. Sonuç olarak bu iki etki tümörlerin gelişmesinin yavaşlamasını, hatta gerilemesini sağlar. Bunu yaparken de sağlıklı hücrelere herhangi bir zarar verilmez.

Klinik Deneyler
Cihaz 1 ve 2. aşama deneylerinde iyi sonuçlar verdiği için şu an Amerikan sağlık bakanlığından 3.aşama denemeler için onay almıştır. 3.aşama deneylerinde de iyi sonuç alınırsa cihaz kısa sürede sağlık bakanlığınca onaylanıp hastaların kullanımına sunulacaktır. 3. aşama deneyler için hali hazırda hasta kabulu yapılmaktadır. Klinik deneylere katılabilmek için GBM teşhisi konulmuş olmak, daha önce cerrahi tedavi, radyoterapi ve kemoterapi görmüş olmak yeterlidir (Amerika dışından da katılınabilir). Ayrıntılı bilgi http://www.novocuretrial.com/eligibility.html adresinde mevcuttur.

28 Eylül 2009 tarihinde ünlü ilaç firmaları Johnson & Johnson ve Pfizer, tedavi sistemini üreten Novocure firmasına yatırım yapma kararı aldı.
Advertisements
This entry was posted in Alternatif tedaviler, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

4 Responses to >Beyin tümörüne yeni tedavi onaylandı: Novocure

 1. Anonymous says:

  >bu tedaviye katılabilmek için iletişime nasıl geçebiliriz bilgi verebilirmisiniz?

 2. Anonymous says:

  >Türkiye'de radyo dalgası ile tedavi buna benzer bir uygulama mıdır?Gürkan ateş

 3. Anonymous says:

  >Biorezonans beyin tumoru tedavi hakkında bilginiz var mı acaba? Gürkan ateş

 4. MD says:

  >Elektromanyetik dalgalarla tedavi fikri neredeyse 100 yildir ortada. Bu zaman zaman sarlatanlikla, bilim arasinda gidip gelen bir konu. Su ana kadar klinik deneylere sokulmus ve etkinligi bilimsel olarak kanitlanmaya calisilmis 2 adet yontem var; 1)Novocure 2)Kanzius Machine. Novocure, hucrelerin icindeki mikromanyetik alana mudahele edip onlarin bolunmelerini engellemeye calisan bir yontem. Kanzius makinasi ise kanser hucrelerini taniyip onlara kendini baglayan altin parcaciklarin elektromanyetik dalgalar vererek isitilmasi ve tahrip edilmesine dayaniyor. Rezonans olayi ise ilk olarak Royal Rife adli birisi tarafindan yapilmis ve Rife makinasi adli bir makina icad edilmis. Bu makinanin hikayesi "Lokman Hekimin" olumsuzluk iksirinin hikayesi gibi. Iddialara gore bu makina ile pek cok insan tedavi edilmis ancak kotu niyetli kisiler tarafindan makina yok edilmis. Bu makinayla ilgili her turlu bilgi not da kayip. Icatcisi da insanlardan uzak bir koseye cekilmis ve alkolizmden olmus. Zaman zaman Rife'in makinasini buldugunu iddia edenler ayni prensipten faydalandigini soyleyenler cikiyor. Uyduruk Rife makinalari Amerika'da binlerce dolara umut arayan insanlara satiliyor. Yine Lokman hekimin iksirine benzer iksirler icat ettiklerini soyleyen insanlar bizde de var. Biorezonans ile igili calismalar yaptiklarini soyleyenlerden bilimsel calisma makalelerini istemek ve bunlari incelemek lazim. Turkiye'de bu isle ugrasan firmalarin sitelerinde referans verdikleri makalelerin tatmin edici olmadigini soylemeliyim. Ne zaman ki saglam bir delil yayinlanir o zaman inanabiliriz, simdilik ise biraz suphe goturur iddialar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s