>Alternatif tedaviler: ISCADOR – Viscum Album – Ökse otu

>

Avrupa Ökseotu (Viscum Album), yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ökseotu özü bundan 90 yıl kadar önce ilk kez İsviçre’de kanser tedavisi için kullanıma başlamıştır. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar Ökseotu’nun içerdiği Viskotoksin ve Lektinler yüzünden kanserli hücrelere etki ederek bu hücrelerin gelişmesini engellediği hatta bazı kanser türlerinde kanserli hücreleri yok ettiği ortaya çıkmıştır. Lektinler şu an piyasaya yeni sürülen Avastin veya Altuzan gibi ilaçların etkin maddesidir.

İsviçre tabanlı Weleda firması ökse otundan özel tekniklerle elde ettikleri bitki özünü Iscador adı ile kullanıma sunmaktadır.

Ancak bazı kaynaklar ökseotunun tümör gelişimini artırdığını söyleyen raporlar vermişlerdir. Bunun üzerine 2002 yılında Almanya’da yapılan bir çalışmada ökseotundan elde edilen kimyasal madde içlerinde merkezi sinir sistemi, mide kanseri, akciğer kanseri, gögüs kanseri gibi kanser türleri bulunan 16 farklı tümör hücresi üzerinde denenmiştir. Çalışmanın sonuçları oldukça çarpıcı; Denenen hiçbir kanser türünde ökseotunun tümörü hızlandırıcı bir özelliğine rastlanmamıştır. Tam aksine 7 tümör türünde, tümörün ilerlemesini %30 ila %70 oranında yavaşlatmış 3 tümör türünde ise antitümör etkisi göstermiştir.

Iscador, İsviçre’deki Weleda firmasından ısmarlanabilmektedir.
Websitesi: http://www.iscador.com/

Kişisel notlar:
Günümüzde bitkisel tabanlı ilaçlar konusunda yeterince bilimsel çalışma yapılmamaktır. Bunun başlıca sebebi ilaç firmaları ile çıkar çatışmasıdır. İlaç firmaları doğada serbest halde bulunan herhangi bir kimyasal maddenin formülünün patentini alamazlar. Patenti olmayan bir ilacı ise herkes üretebilir ve kar marjı çok düşüktür. Bu yüzden bitkisel tabanlı ilaçları araştırmak yerine kendileri bunlara yakın sentetik ilaç formülleri üzerinde çalışırlar. Pekçok araştırma kuruluşu kaynaklarını ilaç firmalarından aldıkları için bu konuda çalışma yapmak yerine başka konulara yönelirler. Böylelikle meydan da bu konuda herhangi bir eğitimi olmayan ‘şarlatan’ tabir edecebileceğimiz çıkar peşinde koşan sahte uzman ve sahte profesörlere kalır.

Kaynak:
Absence of tumor growth stimulation in a panel of 16 human tumor cell lines by mistletoe extracts in vitro. Maier G, Fiebig HH. Institute of Experimental Oncology, Oncotest GmbH, 79108 Freiburg, Germany. Anticancer Drugs. 2002 Apr;13(4):373-9.

Advertisements
This entry was posted in Alternatif tedaviler, ökse otu, bitkiler, bitkisel tedavi, Iscador. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s