>Tedavide cigir acan yeni bir yontem: Fotodinamik Terapi!

>

Bu yazıda sizlere beyin tümörü tedavisinde yepyeni ve çok etkili, yan etkileri oldukça az olan bir tedavi yönteminden bahsedeceğim: Fotodinamik Terapi (Photodynamic Therapy).

Bu yöntem de üç şey kullanılıyor:
1. Tümör hücrelerini (görünen) ışığa duyarlı hale getiren bir kimyasal madde
2. Oksijen
3. Görünür ışık

Yöntemin esası, hücrelere verildiğinde hücrenin fosforlu bir ışık yaymasını sağlayan kimyasallara dayanıyor. Bu kimyasallar özellikle patoloji muayenelerinde tümör hücrelerini belirgin hale getirmek icin kullaniliyor. Ancak bu maddelerden bazılari yüksek enerjili ışığa maruz kaldıklarında bağlandıkları hücrenin ölümüne yol açıyor. Dahası bu floresan maddeler belirli genlere sahip hücrelere bağlanmak icin programlanabiliyor. Böylelikle yalnızca tümör hucrelerine bağlanıyorlar ve ışık ve oksijenle birleşerek tümör hücrelerinin selektif olarak ölmesini sağlıyorlar.

Tedaviye hastaya bir kimyasal enjekte edilerek başlanıyor. Bu kimyasal 8 saat sonra sağlıklı hücrelerden atılırken tümörlü hücrelere 24-72 saat arası bağlı kalıyor. İşte o arada tümörlü bölgeye ‘bildiğimiz’ ışık verilerek tümör hücreleri öldürülüyor.

Bu teknik oldukca yeni.Fikrin ilk ortaya atılması 2003 yılına dayaniyor. Çalışmalar henuz yeterli olmamasına ragmen, tedavinin etkinligi, uygulamanın kolaylığı ve yan etkilerinin az oluşu yüzünden oldukca umut vadeden bir tedavi şekli.

2005 yılında Avustralya Kraliyet hastanesinde Anaplastik Astrositom ve GBM hastalarinda yapilan bir uygulamada hastalarin sağlıklı hayatta kalma süreleri 3 kat daha uzatılmış. Hali hazirda ilerlemiş GBM hastalarinda bu performansı verebilecek ameliyat, kemoterapi, radyoterapi dahil hicbir tedavi yontemi yok.

Ancak yöntem henüz yeni, yeterince araştırma yok. Şu an yalnızca yüzeysel olan tümörlerde uygulanabiliyor ve en fazla 1cm derinliğe kadar ulaşılabiliyor. Bu yüzden ağırlıklı olarak cilt ve akciğer kanserlerinde denemelere baslanmışsada GBM’deki ilk uygulamaların başarısı da göz ardı edilemez.
Şu an fotodinamik tedavideki en büyük eksiklik kanser hücrelerini tanıyacak ışığa duyarlı doğru kimyasalları bulunması. Çünkü kanserin belirgin genetik işaretlerle beraber geldiği bilinse de her tümörde bu işaretler aynı değil.

Bu konuda sevindirici bir haber Kanada’dan geliyor.

2008 Kasım ayında Calgary Üniversitesi (University of Calgary) tarafından yapılan bir çalışmada agresif hizli yayilan GBM‘lerde Gamma Secretase adlı maddenin tümör hücrelerini tanıyıcı özelliği olduğu tespit edildi. Yani bu madde kullanilarak bir fotodinamik tedavi yapıldığında yaygın olan tüm tümör hücrelerini tek tek ayırt edip yok etmek mümkün! Yalnız araştırma da p75 Neurothrophin reseptörünün hakim olduğu GBM türü incelenmiş. Tümörlerin genetik özellikleri incelendikce tıpkı Gamma Secretase gibi bunları tanıyan ve hedef alan diğer kimyasallar da geliştirilecektir.

KAYNAKLAR

  • Photodynamic therapy adjuvant to surgery in metastatic carcinoma in brain. Aziz F, Telara S, Moseley H, Goodman C, Manthri P, Eljamel MS. Photodiagnosis Photodyn Ther. 2009 Sep-Dec;6(3-4):227-30. Epub 2009 Nov 14.PMID: 19932456
  • Brain photodiagnosis (PD), fluorescence guided resection (FGR) and photodynamic therapy (PDT): past, present and future. Eljamel MS. Photodiagnosis Photodyn Ther. 2008 Mar;5(1):29-35. Epub 2008 Mar 4. Review.PMID: 19356633
  • Disruption of the blood-brain barrier following ALA-mediated photodynamic therapy. Hirschberg H, Uzal FA, Chighvinadze D, Zhang MJ, Peng Q, Madsen SJ. Lasers Surg Med. 2008 Oct;40(8):535-42.PMID: 18798293
  • Photodynamic therapy of high grade glioma – long term survival, Stanley S. Stylli MSca, Andrew H. Kaye, Lachlan MacGregor, Megan Howes, Priya Rajendra, Department of Neurosurgery, Royal Melbourne Hospital, University of Melbourne, 24 January 2005.
  • Skin cancer: preventive photodynamic therapy in patients with face and scalp cancerization. A randomized placebo-controlled study.Apalla Z, Sotiriou E, Chovarda E, Lefaki I, Devliotou Panagiotidou D, Ioannides D.
  • Gamma-Secretase Represents a Therapeutic Target for the Treatment of Invasive Glioma Mediated by the p75 Neurotrophin Receptor LiMei Wang, Jennifer J Rahn, XueQing Lun, Beichen Sun, John J. P Kelly, Samuel Weiss, Stephen M Robbins, Peter A Forsyth, and Donna L Senger PLoS Biol. 2008 November; 6(11): e289.
  • A Review of Progress in Clinical Photodynamic Therapy, Zheng Huang Technol Cancer Res Treat. Author manuscript; available in PMC 2005 December 20.
  • Photodynamic therapy for treatment of solid tumors – potential and technical challenges, Zheng Huang, Heping Xu, Arlen D. Meyers, Ali I. Musani, Luowei Wang, Randall Tagg, Al B. Barqawi, and Yang K. Chen Author manuscript; available in PMC 2008 December 3.
  • Skin cancer: preventive photodynamic therapy in patients with face and scalp cancerization. A randomized placebo-controlled study. Apalla Z, Sotiriou E, Chovarda E, Lefaki I, Devliotou-Panagiotidou D, Ioannides D. 2009 Oct 26.
Advertisements
This entry was posted in fotodinamik tedavi, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s