>Soru: Forumlarda çok kötü yorumlar okuyorum, bunlardan umutsuzluğa kapılmalı mıyım?

>Şunu göz önünde bulundurun. Çoğu kişi forumlara yalnızca bir problemle karşılaştıklarında geliyorlar, diğer zamanlarda herşey nispeten yolunda olduğu için pek fazla aktif olmuyorlar. Doğal olarak forumlarda daha çok sorunlar ve kötü haberler görüyoruz.

Örneğin 9 yıl önce beyin tümörüne yakalanmış ve tedavi olmuş bir kimse, 9 yıldır iyiyim gayet sağlıklıyım diye mesaj atmıyor. Biz bu kisilerden ancak 9 yıldır birşeyim yoktu, şimdi tekrar nüksetti ne yapmalıyım türü bir mesajla haberdar oluyoruz.

Yine de bu durum o kadar da kötü değil, çünkü bu sayede biz de bu tip problemlerle karşılaştığımızda ne yapacağımızı önceden biliyoruz.

Beyin tümöründe bilmemiz gereken sey şu, her hastanın hastalığı (tümörün yeri, tümörün boyu, tümörün tipi, hücrelerdeki genetik bozukluk) ve içinde bulunduğu durum, uygulanan tedavi,bakım ve bunun başarısı kendine özgü. Bu sebepten her haberi umut kırıcı olarak değerlendirmemek, kendi koşullari içinde öyle olduğunu anlamak lazım.

Bugün genel sağlık durumu iyi olmayan bir kişi nezleye yakalandığında dahi ölebiliyor. Biz her nezleye yakalandığımızda, aman biz de nezleden oleceğiz diye endişeye kapilmiyoruz oyle degil mi? Çoğu zaman biz bunu da bir şekilde atlatiriz diye dusunup ilac dahi almiyoruz. Beyin tumorune de bu sekilde yaklasmak yerinde olur. Yani, “ben doğru tedavilerimi olduğum takdirde bir şekilde atlatacağım, neden endişeleneyim…”

Bu arada sunu da unutmayalim, olum uzucu ama insan omru sinirsiz degil. Herkes uc aşağı beş yukari 80 yıl bir yaşam süresine sahip. Sanıyorum burada önemli olan ömrün uzunluğu değil onu ne ile nasil doldurduğumuz….Hasta veya değil ömrümüzden her ne kadar süre kaldı ise o süreyi bir gün öleceğimizi ve sevdiklerimizden ayrılacağımızı düşünüp üzüntü içinde geçireceğimize, bize bahşedilen bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmeyi düşünmeliyiz. Hepimiz %100 öleceğiz, en kesin istatistik bu.

Advertisements
This entry was posted in psikoloji, SSS, umut. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s