>İlaçsız Tedavi: Ketojenik Diyet

>

Vücuttaki hücreler enerjilerini şekerden (glikoz) sağlarlar. Ancak vücutta yeterli glikoz bulunamadığında vücut yağ dokularında depolanan yağı keton adı verilen kimyasal maddeye dönüştürür. Ketojenik diyet vücut enerjisinin tamamının şeker ve karbonhidratlar yerine yağlardan sağlanmasını hedefleyen bir beslenme şeklidir. Bunun beyin tümörünü durdurucu ve geriletici etkisi vardır.

Bunun için vücudun özel bir diyet ile Ketosis adı verilen bir duruma geçirilmesi gerekiyor. Bunu sağlayan diyetin adı da Ketojenik Diyet (Ketogenic Diet). Daha önce sara hastalığının tedavisinde ve alzheimer gibi bazı nörolojik rahatsızlıklarda da başarı ile kullanılan bir yöntem bu.

Beyin Tümörü Üzerinde Etkisi
Vücuttaki hücreler gerektiğinde glikoz (şeker) yerine keton (yağ asidi molekülleri) kullanacak şekilde düzenlenmiştir. Ancak normal nöron ve glial sinir sistemi hücrelerinin aksine tümör hücreleri enerjilerini ketonlardan sağlayacak yapıda değillerdir. İşte bu özellikten faydalanarak tümör hücrelerinin ilerlemesini uygulanacak özel bir diyetle durdurabilmek mümkün oluyor.

Diğer pek çok diyetin aksine bu diyette günlük kalori ihtiyacının neredeyse tamamı yağlı besinlerden sağlanıyor. Ancak kalori sınırlaması uygulanıyor. Böylelikle vücut yağ metabolizmasını harekete geçirip ketosise giriyor.

Değiştirilmiş Atkins Diyeti
Atkins diyeti vücudun ketosis durumuna sokularak ve bu şekilde vücut enerjisinin tamamının vücutta bulunan yağlardan sağlanmasını amaçlayan bir zayıflama diyetidir. Atkins Diyetinde karbonhidratlı yiyeceklerin alımı tamamen kesilerek vücut ketosise sokulur, böylelikle vücuttaki yağlar yakılır. Bunun yanısıra kalori sınırlaması uygulanarak, vücudun eksik kalan enerji ihtiyacının yağ depolarından harcanması sağlanır. Böylelikle kişi hızlı ve etkin bir şekilde zayıflar.

Ketojenik diyette Atkins Diyeti ile aynı prensiple çalışır. Ondan tek farkı, kalori sınırlanması uygulanmayıp porsiyonlar kişinin kilosunu muhafaza edecek şekilde ayarlanır. Yani Atkins Diyetindeki porsiyonları artırırsanız bu Ketojenik Diyet yerine geçer.

Bu John Hopkins Üniversitesinden bilimadamları Atkins Diyeti uygulayan epilepsi hastalarının diğerlerine göre %50ye yakın oranda daha az nöbet geçirdiğini görmesi ile ortaya çıkmıştır.

Uzmanlar Atkins Diyetindeki porsiyonları kilo kaybını engelleyecek şekilde değiştirerek Değiştirilmiş Atkins Diyeti adı altında epilepsi hastalarına uygulamışlardır. Siz de Ketojenik Diyet yapmak istiyorsanız ve kilo probleminiz varsa Atkins Diyetini uygulayabilirsiniz. Şayet kilo sorununuz yoksa bu diyetteki porsiyonları biraz
artırarak uygulayabilirsiniz.

Atkins Diyetinde ekmek, pirinç, patates, makarna ve kuru bakliyatlar gibi tüm karbonhidratlı yiyecekler beslenmeden çıkarılır. Bunların yerine taze meyve ve sebzeler ve et eklenir. Yağ alımı serbesttir. Diyet yoğurt vs gibi diyet ürünlerden kaçınılır, çünkü bunlar yağı çıkarıp yerine nişasta eklenmiş yiyeceklerdir ve yüksek karbonhidrat içerir. Etin ve balığın her türlüsü istenildiği kadar tüketilebilir.

Örnek Saf Ketojenik Diyet Menüsü
Ketojenik Diyet Atkins diyeti uygulanarak yapılabileceği gibi tamamen bunun için düzenlenmiş özgün menülerle de yapılabilir.
Aşağıdaki menü gelişme çağındaki bir çocuk için 1500kcal içerecek şekilde hazırlanmıştır. Yetişkin bir kadın için günlük kalori ihtiyacı 2000kcal olarak ayarlanmalıdır. Erkek için ise 2800kcal olacak şekilde ayarlanır.

 • Kahvaltı: pastırmalı yumurta
  1 orta boy yumurta, 11 g pastırma, 37g kaymak, 23g tereyağı ve 4 te 1 elma
 • Ara öğün: Fındık ezmesi (Şekersiz)
  15g fındık ezmesi
 • Öğlen yemeği: Ton salatası
  1 kutu ton balığı, 30g mayonez, 10g kereviz, 36g kaymak ve 15g lahana
 • Ara öğün: keto yoğurt
  20g kaymak, 17g yoğurt, 2 çilek ve suni tatlandırıcı
 • Akşam yemeği: Peynirli Köfte
  22g kıyma, 10g taze kaşar, 26g tereyağı, 38g kaymak, 10g salata and 11g yeşil fasulye
 • Ara öğün: keto krem şanti
  25g kaymak, 1 orta boy yumurta, vanilya
Görüldüğü gibi sadece yağlı yiyecekleri içeren bir menü bu. Bu menü kilo aldırmaz, şayet bir yetişkine bu şekilde uygulanırsa haftada ortalama 1kg kilo kaybına yol açar. Bu menü kolestrol yükseltmez ancak kontrol edilmesinde fayda vardır.

KAYNAKLAR

 • Targeting energy metabolism in brain cancer with calorically restricted ketogenic diets. Seyfried TN, Kiebish M, Mukherjee P, Marsh J. Epilepsia. 2008 Nov;49 Suppl 8:114-6. Review.PMID: 19049606
 • The calorically restricted ketogenic diet, an effective alternative therapy for malignant brain cancer. Zhou W, Mukherjee P, Kiebish MA, Markis WT, Mantis JG, Seyfried TN. Nutr Metab (Lond). 2007 Feb 21;4:5. PMID: 17313687
 • Targeting energy metabolism in brain cancer: review and hypothesis. Seyfried TN, Mukherjee P. Nutr Metab (Lond). 2005 Oct 21;2:30. PMID: 16242042
 • Role of glucose and ketone bodies in the metabolic control of experimental brain cancer. Seyfried TN, Sanderson TM, El-Abbadi MM, McGowan R, Mukherjee P. Br J Cancer. 2003 Oct 6;89(7):1375-82. PMID: 14520474
 • http://calculators.hpathy.com/calories-need.asp
Advertisements
This entry was posted in Alternatif tedaviler, beslenme, diyet. Bookmark the permalink.

2 Responses to >İlaçsız Tedavi: Ketojenik Diyet

 1. Anonymous says:

  >keto şanti ve yoğurt ne anlamdım..birde kaymak nasıl olurda külo yapmaz…

 2. Anonymous says:

  >Keto yogurt ve keto santinin nasil yapildigi altinda yaziyor.Bir insan gunde ortalama 2000Kilokalori enerji kullanir. Sayet 2000 kilokalorinin ustunde enerji aliyorsaniz yediginiz havuc dahi olsa, fazla enerji vucutta depolanir. Sayet 2000 kilokalorinin altinda enerji aliyorsaniz, kasik kasik tereyagi yeseniz bu vucutta depolanmaz. Ketojenik diyetin ozelligi enerjinin yaglardan saglanmasini tetiklemektir. Sayet kaymagi balla ekmegin uzerine surerseniz elbette kilo yapar. Cunku yukselen seker, yediginiz herseyi (ne olursa olsun) yaga donusturup vucutta depolar. Atkins diyeti, Southbeach diyeti, protein diyeti bunlarin hepsi yag dahi icerseler insani zayiflatir. Onemli olan aldiginiz toplam enerji miktari ve kan sekeri.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s