>Tümör ve aşırı kilo ilişkisi

>

Fazla kilonun çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını biliyoruz. Ancak son yapılan çalışmalar aşırı kilonun kanser ve tümör oluşumu ile doğrudan ilgisi olduğunu ortaya çıkardı.

Bir kişinin aşırı veya normal kilolu olup olmadığı BMI adı verilen indeks ile hesaplanır. Bu kabaca kişinin ağırlığının boyuna oranı olarak hesaplanır. (BMI hesabı).18-25 arası bir BMI normal kabul edilirken 30un üzeri obezite olarak adlandırılır. Bu konuda sayısız çalışma yapan araştırmacılar obezite durumunda olan kişilerin harcayabileceklerinden çok daha fazla kalori aldıklarını ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip oldukları konusunda hemfikirler.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda aşırı kilo ve kanser arasında bir ilişki olduğu görüldü. Araştırmalara göre kanser hastaları arasında aşırı kilolu olanların oranı normal kilodakilere göre %150 daha fazla. Şimdiye kadar aşırı kilo ile barsak kanseri, gırtlak kanseri ve özellikle kadınlarda gögüs kanseri, rahim ağzı kanseri ile ilişkileri derinlemesine araştırılıyor.

Son olarak 2010 Şubat ayında Tianjin Üniversitesi Kanser Hastanesi tarafından yapılan bir çalışmada aşırı kilonun kansere yol açan biyokimyasal mekanizması bulundu. Uluslarası Biyofizik Biyokimya dergilerinde yayınlanan çalışmada insanlarda bulunan Leptin adı verilen hormonun hücrelerin üremelerini sınırlayan Telomerazı kontrol ettiği ortaya çıktı. Bilindiği gibi kanser tümörleri hücrelerin kontrolsüz üremeleri sonucu ortaya çıkıyor. Telomeraz ise hücrelerin ancak belirli bir miktarda üremesini sağlayan bir madde. Leptin hormonu Telomeraz sentezini engelliyor ve böylece hücreler kontrolsüz olarak üreyerek tümör oluşturuyorlar.

Leptin hormonu insan vücudunda bulunan ve bulunuşu henüz yeni sayılabilecek bir hormon. Leptin hormonu insan vücudundaki yağ dokuları tarafından üretilmekte. Son 10 yılda Leptin hormonunun obezitede, şeker hastalığında ve vücuttaki iltihaplanmada başrolü oynadığı ortaya çıkarıldı. Aşırı kilonun ve kilo verememenin baş sorumlusunun vücuttaki yüksek Leptin üretimi olduğu öğrenildi.

Yapılan bu son çalışma da yükselen Leptin düzeyinin gögüs kanserine yol açtığını gözler önüne seriyor.

Ancak obezite veya onun baş sebebi leptinin tümörlerle ilişkisi gögüs ve rahim kanserinden ibaret değil. 2009 Ağustos ayında Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi tarafından yapılan çalışmada beyinde bulunan astrositik hücrelerin leptin reseptörleri içerdiği bulundu. Araştırmacılar bu bilgiler ışığında özellikle kilolu insanlarda görülen yüksek leptin düzeyinin beyindeki tümör oluşumları ile ilgisi olduğunu belirtiyorlar.

Bu konudaki en çarpıcı araştırma ise henüz birkaç ay önce 2009 yılı Aralık ayında yayınlandı. Amerika’nın önde gelen üniversitelerinden Temple Üniversitesi Kanser ve Moleküler Tıp Enstitütüsü 87 beyin tümörü hastasında yaptığı biyopsi incelemesinde, her 10 tümör örneğinin 6’sında yüksek düzeyde leptine ve leptin reseptörüne rastladı. Dahası aynı hastalardan alınan sağlıklı beyin örneklerinin hiçbirinde leptin veya reseptörüne rastlanamadı.

Yapılan incelemelerde leptin ve reseptörünün, Glioblastoma, Astrositoma ve Ganglioma türü beyin tümörlerinde aşırı düzeyde mevcut olduğu görüldü. Bu bulguların ışığında araştırmacılar leptin ve onun reseptörü olan ObR sisteminin kötü huylu tümörlerde aşırı derecede olduğunu ve bununda kötü huylu tümörlerin gelişmesine katkıda bulunduğunu söylüyorlar.

Leptin hormonu ile aşırı kilonun ilişkisi bir süredir biliniyor. Dahası aşırı kilolu olmayan insanlarda dahi yüksek leptin oranına rastlamak mümkün. Bunun temelinin ise modern karbonhidrat tabanlı bir beslenme olduğu düşünülüyor. Yağlı yiyecekler dahi bu bakımdan vücuda karbonhidratlardan daha az zararlı denebilir.

Leptin seviyesini yükselten yiyeceklerin başında pirinç, patates, tahıllar ve baklagiller gelir. Leptin seviyesini düşürmek için bu gibi yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekir. Bunların yerine yeşil sebzeler, meyveler ve et tüketilebilir.

KAYNAKLAR

  • Leptin upregulates Telomerase Activity and Transcription of Human Telomerase Reverse Transcriptase in MCF-7 breast cancer Cells. Ren H, Zhao T, Wang X, Gao C, Wang J, Yu M, Hao J. Biochem Biophys Res Commun. 2010 Feb 17.
  • Leptin and Its Receptor Are Overexpressed in Brain Tumors and Correlate with the Degree of Malignancy. Riolfi M, Ferla R, Valle LD, Piña-Oviedo S, Scolaro L, Micciolo R, Guidi M, Terrasi M, Cetto GL, Surmacz E. Brain Pathol. 2009 Aug 6. [Epub ahead of print]
  • Leptin receptor mRNA in rat brain astrocytes. Hsuchou H, Pan W, Barnes MJ, Kastin AJ. Peptides. 2009 Dec;30(12):2275-80. Epub 2009 Sep 9.
  • Leptin and gastro-intestinal malignancies. Howard JM, Pidgeon GP, Reynolds JV. Obes Rev. 2010 Feb 8.
  • Effect of Obesity on Breast Cancer Development. Cleary MP, Grossmann ME, Ray A.
    Vet Pathol. 2010 Feb 1
  • Overexpression of the obese (ob) gene in adipose tissue of human obese subjects. Lönnqvist F, Arner P, Nordfors L, Schalling M. Nat Med. 1995 Sep;1(9):950-3.
Advertisements
This entry was posted in beyin tümörü, diyet, leptin, obezite, tümör sebepleri. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s