>Beyin tümörüne kendi türünden hücrelerle savaş

>San Fransisco’daki Kaliforniya Üniversitesinden Dr.Andrew Parsa beyin tümörüne karşı yeni ve ilginç bir tedavi yöntemi geliştirdi. Popular Science dergisinin son sayısında yayınlanan haberde bu yöntemin binlerce beyintümörü hastasına umut olabileceği belirtiliyor.

Yeni tedavi aslında bize çok yabancı bir yöntem değil ve grip aşısına benzer bir mantıkta çalışıyor. Dr Parsa hastanın beyin tümörünü çıkardıktan sonra bu tümörü kullanarak o hastanın tümörüne özgü proteinlerin bulunduğu ve ısı-şoku proteini adı verilen bir proteinle güçlendirilmiş bir aşı oluşturuyor. Bu aşıyı 4 hafta boyunca hastaya enjekte ediyor. Tümör proteinlerini gören vücudun bağışıklık sistemi bu proteinleri tanıyıp yokedecek nitelikte akyuvarlar üretmeye başlıyor. Hastadan çıkarılan tümöre karşı eğitilmiş olan bu akyuvarlar vücutta yeni oluşan tümör hücrelerini buluyor ve onları yokediyor.

2008 yılındaki ilk çalışmada 12 hastaya bu yöntemle elde edilen aşı uygulandı. Bu aşının uygulandığı tekrarlayan tümör hastaları diğer hastalara göre 10 ay daha fazla sağlıklı olarak hayatta kaldılar. Geçtiğimiz Kasım ayında yeni bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmada tekrarlayan tümör hastaları yerine 10 yeni teşhis Glioblastoma hastası aşılandı. Hastaların hepsinin bağışıklık sisteminin tümöre karşı uyarıldığı gözlemlendi.

Bu tedavi yönteminin diğer hastalara da uygulanabilmesi için şu an Amerika’da II. aşama klinik deneyleri yapılıyor.

Advertisements
This entry was posted in aşı, GBM, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s