>Nusaybin’de ilk kez açık beyin ameliyatı yapıldı

>Geçtiğimiz günlerde yoğun bakım ünitesi kurulan Devlet Hastanesi’nde bir ilk daha yaşandı. Teknolojik imkânlarla donatılan hastaneden ilk defa açık beyin ameliyatı gerçekleştirildi. Motosikletin çarptığı Ramazan Basın(6)’a beyin kanaması teşhisi konuldu. Daha önce Mardin veya Diyarbakır’a sevk edilen hastaların aksine küçük çocuk, sevk edilmeyerek yoğun bakım ünitesine alındı. Hastanede görevli Beyin ve Sinir Cerrahisi Uz. Opr. Dr. Umut Yaka ve Anestezi Uzm. Dr. Mustafa Emre Kavlak yaklaşık 45 dakika süren açık beyin ameliyatı yaptı.

Daha önce bu tür hastaların Nusaybin’de tedavi edilmeyip başka il ve ilçelere sevk edildiği bildiren Dr. Umut Yaka, “Yeni kurmuş olduğumuz yoğun bakımı ünitesinin desteğini alarak trafik kazası geçiren hastamızı 45 dakika içerisinde ameliyata aldık. Operasyonda gayet iyi bir şekilde beyindeki kanaması tamamen boşaltılarak, kafa kemiğindeki kırıklar düzeltilip tekrar yerine konuldu. Hastamız şu anda yoğun bakım ünitesinde her hangi bir solunum cihazına bağlı olmaksızın kendi solunumuyla takip ediliyor.” şeklinde konuştu.

Nusaybin Devlet Hastanesi Baştabibi Süleyman Gökdemir ise hastanede şuanda her türlü ameliyat yapılacak imkân ve konfora sahip olduğunu söyledi.

Yoğun bakım ünitesi sorumlusu Uzm. Dr. Kavlak da hayati tehlikesi olduğu için hastayı başka bir yere nakletmenin çok riskli olduğunu ifade etti. Hastanedeki yoğun bakım ünitesinin olması nedeniyle çocuğu Nusaybin’de ameliyat etmeye karar verdiklerini belirten Kavlak, hastanın tedavisine devam ettiklerini bildirdi.

Advertisements
This entry was posted in beyin ameliyatı, beyin cerrahi, haberler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s