>Alternatif tedaviler: Zerdeçal beyin tümörünü engelliyor

>

Zerdeçal, Güneydoğu Asya mutfağının önemli bir parçasıdır. Yakın zamanda yapılan bazı çalışmalar bunun kurkumin veya diferuloylmethane adı verilen ve kanser hücrelerini yokedici özelliği olan bir maddeyide barındırdığı ortaya çıktı. Buna rağmen hiçbir çalışma henüz antitümör özelliğini kanıtlayabilmiş değildi.

New York Üniversitesi (CUNY) kimya departmanından bir grup geçtiğimiz Şubat ayında bu konuya dair bir çalışma yayınladı. Ekip bu maddenin kan-beyin bariyerini geçebildiğini ve normal beyin dokusuna herhangi bir zarar vermediğini ortaya çıkardı. Dahası beyin tümörü oluşturucu bir madde verilen farelere, zerdeçaldan elde edilen kurkumin maddesi enjekte edildi. Kurkumin verilmeyen farelerde beyin tümörü oluşumu görülürken kurkumin verilenlerde görülmediği gözlendi.
Ekip bunun kurkuminin beyin tümörü gelişimini engelleyici özelliğinden olduğunu iddia ediyor ve kurkuminin tümöre karşı ilaç geliştirme için önemli bir kaynak olduğunu söylüyor.

Zerdeçal ile yapılan diğer bazı çalışmalarda gırtlak kanserinde ve bazı tümör türlerinde iyileştirici etkileri olduğunu gösteriyor. Ancak şu an bu çalışmalar yalnızca hayvanlar üzerinde yapılıyor. Bu maddenin henüz insanlarda da aynı etkileri verip verilmeyeceği bilinmiyor. Bu ancak 3 aşamalı bir klinik deney ile belirlenebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da şu: Yukarıdaki çalışmaların hepsi Zerdeçal dan elde edilen kurkumin maddesinin saflaştırılmış hali ile yapılmış. Ve bu maddenin deri altına iğne ile enjekte edilmesi gerekiyor. Gıda yolu ile alınan Zerdeçal’ın herhangi bir etkisi görülmüyor. Çünkü etkin maddeler tümöre ulaşmadan sindirim yolu ile vucuttan atılıyor.

Bu yüzden Zerdeçal yiyelim tümöre iyi gelir demek yanlış olur. Hatta bazı kişilerin “pahalı kemoterapileri bırakın Zerdeçal alın iyileşin” sözlerine biraz sağduyu ile yaklaşmak lazım. Hali hazırda Zerdeçal gibi ve etkinliği ondan çok daha fazla olduğu ispatlanan pek çok madde labaratuarlarda incelemede. Şayet Zerdeçal bir umut olacaksa milyonlarca dolarlık ilaç sektörü ve bu konuda çalışan yüzbinlerce bilimadamı bunu bize en güvenli şekilde sağlayacaklardır.

Herhangi bir ilaç geliştirilirken insanlar üzerinde yapılacak klinik deneylerde öncelikle bu madde vücuda herhangi bir zarar veriyormu o araştırılır. Bu maddenin güvenli dozu nedir bu belirlenir. Sonra bu madde herhangi bir fayda veriyor mu ona bakılır. Şayet bir fayda veriyorsa ve verdiği fayda kontrol edilebilir zararından çok ise ilaç olarak kullanıma sunulur.

Son Gelişmeler

Molecular Nutrition & Food Research dergisinin 19 Ocak 2010 tarihli yayininda Kanada Quebec Universitesi’nden M. Perry ve arkadaslarinin yaptigi calismaya yer verildi. Ekip insan beyin tumoru genleri verilmis deney farelerinde kurkumin maddesinin etkilerini arastirmis. Kurkumin verilen farelerde tumorun gelismesinin ve damarlanmanin verilmeyen farelere gore yavasladigi gorulmus. Dahasi ekip labaratuar deneylerinde kurkumin maddesinin kan-beyin bariyerini etkin bir sekilde gectigini gostermis.

KAYNAKLAR

  • Curcumin inhibits tumor growth and angiogenesis in glioblastoma xenografts.Perry MC, Demeule M, Régina A, Moumdjian R, Béliveau R.Mol Nutr Food Res. 2010 Jan 19.
  • Curcumin Blocks Brain Tumor Formation. Purkayastha S, Berliner A, Fernando SS, Ranasinghe B, Ray I, Tariq H, Banerjee P. Brain Res. 2009 Feb 10. [Epub ahead of print]PMID: 19368804
  • Curcumin inhibits glyoxalase 1: a possible link to its anti-inflammatory and anti-tumor activity. Santel T, Pflug G, Hemdan NY, Schäfer A, Hollenbach M, Buchold M, Hintersdorf A, Lindner I, Otto A, Bigl M, Oerlecke I, Hutschenreuter A, Sack U, Huse K, Groth M, Birkemeyer C, Schellenberger W, Gebhardt R, Platzer M, Weiss T, Vijayalakshmi MA, Krüger M, Birkenmeier G. PLoS One. 2008;3(10):e3508. Epub 2008 Oct 23.
  • Demethoxycurcumin induces Bcl-2 mediated G2/M arrest and apoptosis in human glioma U87 cells. Luthra PM, Kumar R, Prakash A. Biochem Biophys Res Commun. 2009 Jul 10;384(4):420-5. Epub 2009 May 5.PMID: 19422808
Advertisements
This entry was posted in Alternatif tedaviler, bitkiler, bitkisel tedavi, zerdeçal. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s