>Isırgan Otu ile kanseri yendi

>

İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesinden Prof. Metin Aydın ve arkadaşları tarafından uluslarası literatüre rapor edilen bir vakada, 65 yaşında bir gırtlak kanseri hastasının ısırgan otu kullanarak iyileştiği bildirildi.
65 yaşındaki hasta “dysphagia” (yutkunma güçlüğü) şikayeti ile kendilerine başvurmuş. Yapılan tetkiklerde hastanın gırtlağında büyükçe bir kitleye rastlanmış. Kitleden doku örneği alınarak yapılan incelemede bunun adenocarcinoma adı verilen kanser türüne ait bir tümör olduğu görülmüş. Ancak tümörün yeri ve boyu itibari ile kitleyi ameliyat uygulanamamış. Hastaya radyoterapi ve kemoterapi uygulanması tavsiye edilmişse de hasta bu tedavileri kabul etmemiş. Hastanın midesine besleme borusu takılarak hasta taburcu edilmiş.


6 ay sonra hasta kliniğe tekrar döndüğünde yapılan tetkikte hastanın yutkunma yetisini tekrar kazandığı ve takılan boruya ihtiyaç duymadığı görülmüş. Hastada ki tümörü tekrar inceleyen doktorlar tümörün küçüldüğünü ve ölmeye başladığını görmüşler. Herhangi bir radyoterapi ve kemoterapi uygulanmayan hastada ki bu gelişme doktorları çok şaşırtmış. Hastaya ne yaptığını sorduklarında ise hastanın hastaneden taburcu olduğundan sonra geçen 6 ay boyunca günde 1.5 litre kaynatılmış ısırgan otu suyu içtiğini öğrenmişler.


Daha önceki bir başka vakada ise en şiddetli beyin tümörü türü olan GBM hastası Sergül Koç, hastalığından tamamen kurtulduğu bildirilmişti. Doktorlarında şaşırdığı bu durumu hasta kullandığı ısırgan otu tohumu, çörek otu tohumu ve karakovan balından yaptığı karışıma bağlıyor şeklinde basında haberler çıkmıştı.  Ancak daha sonradan öğrenildiğine göre hasta kemoterapi görmüş ve ısırgan otunu ise bunun yanında kan değerini yükseltmek için destek olarak kullanmış. Görünüşe bakılırsa gazeteler sansasyon yaratma uğruna bunu biraz çarpıtarak tümörü yok edenin ısırgan otu olduğu gibi bir izlenim vermişler. Burada “ısırgan otu ile” ifadesi özellikle seçilmiş ve özellikle hastanın kemoterapi kullandığından bahsedilmemiş. Böylece haber sansasyon yaratacak hale getirilmiş. Hasta tedavisi sırasında baş ağrısını önlemek için aspirin de kullanmış olabilir, “aspirinle tümörü yendi” demek tam olarak yalan olmaz çünkü hasta tedavisi sırasında aspirinde kullanmıştır ancak bu ifadenin “aspirin tümöre iyi geliyor” türü bir yanlış anlamaya yol açacağı aşikar. Gazetecilerin insanlar için hayati olan konulardaki haberlerde çok daha duyarlı olması gerekiyor.


Yapılan bazı labaratuar çalışmaları da ısırgan otundan elde edilen özütün kanserli deneklerdeki tümör kitlelerini küçülttüğünü ve deneklerin hayatlarını uzattığını gösteriyor.


KAYNAKLAR

 • M. Aydin, A.Aslaner &A.Zengin, Using Urtica Dioica In Esophageal Cancer: A Report of a Case . The Internet Journal of Surgery. 2006 Volume 7 Number 2
 • M. Abdel-Kader , A.H. Mahmoud , H.M. Motawa , H.E. Wahba and A.Y. Ebrahim, Antitumor Activity of Urtica pilulifera on Ehrlich Ascites Carcinoma in Mice, Asian Journal of Biochemistry 2007, Volume: 2, Issue: 6, Page No.: 375 – 385
Advertisements
This entry was posted in Alternatif tedaviler, bitkiler, bitkisel tedavi, dysphagia, yutkunma güçlüğü, ısırgan otu. Bookmark the permalink.

4 Responses to >Isırgan Otu ile kanseri yendi

 1. Anonymous says:

  >Selamlar,GBM hastası Sergül Koç'un kullandığı ısırgan otu tohumu, çörek otu tohumu ve karakovan balından yaptığı karışımın oranları ve ne kadar kullandığı konusunda bilgi var mı? Annemin tedavisi için denemek istiyoruz.Teşekkürler.Fahrettin

 2. Anonymous says:

  >Merhaba,Neden boyle bir yontem seciyorsunuz? Hali hazirda isirgan otundan cok daha etkili tibbi bilimsel tedaviler var. Varolan tibbi tedaviyi denemeden boyle bir yonteme basvurmak isi biraz sansa birakmak gibi. Ayrica yazida gecen "bal" yuksek derecede seker icerdigi icin tumorun buyumesine destek dahi olabilir. Lutfen grubumuzla baglantiya gecin. Size hasta ve yakinlari olarak en iyi sekilde yardimci olmaya calisacagiz. Email adresimiz: beyintumoru@gmail.com

 3. mine says:

  >Merhaba,Adı geçen hasta ısırgan otlu bu karışımı tedavi amaçlı kullanmadı.Kemoterapi tedavisine dayanabilmesi için kan seviyesini yükseltmek ve yüksek tutmak amacıyla kullandı.Kurtuluşunun sebebini sadece bu karışıma bağlamak büyük bir cahillik olacaktır.Hastalık süresince atacağınız her adımdan doktorunuzu haberdar ediniz.

 4. MD says:

  >Saniyorum siz Sergul Koc'tan bahsediyorsunuz. Cunku Prof.Dr.Metin Aydin'in yayinladigi makalede adi gecen hastanin baska bir tedavi uygulamak istemedigi ve koyune dondugu anlatiliyor. Bu alinan sonuc binde bir gerceklesen bir olay da olabilir. Bu konuda herhangi bir bilimsel arastirma yapilmadigi icin bunu bilemiyoruz. Herkeste ise yararmi, her seferinde ise yararmi, baska zarari var mi, diger tedavileri engeller mi. Hepsinde soru isareti var. Obur tarafta ise bu sorularin hepsine cevap alabildiginiz bilimsel olarak arastirilip test edilmis sonuclari olculebilen tedaviler var. Baska tedavileri reddedip isirgan otuna guvenmek biraz Rus ruleti oynamak gibi. Mantigi ve imkani olan hicbir kimsenin, bu tip bir yontemin ise yaradigi guvenilir kaynaklarca ispatlanana kadar hayati ile boyle bir Rus ruleti oynamayacagini dusunuyorum. Sayet o koylunun de imkani olsa idi, elbetteki doktorun onerdigi tedavileri uygulatacakti. Ancak hicbir careniz kalmaz ise, hicbir sey yapmamaktansa boyle bir yontemi deniyorsunuz. Yoksa bu tip seyleri tibbin onderdigi tedavilerin onune koymak pek akillica degil. Ne zamanki gorustugunuz tum doktorlar agizbirligi ile size yapilabilecek bir tedavi yok der o zaman boyle bir seyi dusunebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s