>Tümör aşısı onaylandı

>

Tümöre karşı geliştirilen ilk aşı Amerika sağlık bakanlığı FDA tarafından onaylandı. Provenge isimli aşı ilk olarak prostat kanserine karşı kullanılacak. Aşı hastanın kendi kanından akyuvarlar alınarak yapılıyor. Alınan akyuvarlara onları tümör hücrelerini tanıyıp yok etmek için eğiten bir ilaç uygulanıyor. Bundan sonra elde edilen aşı hastaya yeniden veriliyor.

Yapılan klinik deneylerde ilacın prostat kanseri hastalarında halihazırda uygulanan tedavilerden çok daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiş. Aşı tamamen hastanın kendi hücrelerinden hazırlandığı için de hastada herhangi bir yan etkiye yol açmıyor.

Bu aşı kanser ve tümör için dünyada onaylanan ilk ilaç. Uzmanlar bunun kanser ve tümör tedavisinde önemli bir adım olduğunu ve beyin tümörü gibi diğer tümör hastalarına da uygulanabileceğini belirtiyorlar.

İlacı üreten Dendreon adlı firma ilacın ilk olarak Amerika da 50 merkezde uygulanmaya başlayacağını söylüyorlar. 2011 yılının ortalarına doğru Amerika genelinde yayılmanın tamamlanacağını bildiriyorlar.

Aşı tedavisinin toplam maliyetinin 65bin dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu da halihazırda kullanılan Altuzan ve Erbitux adlı yeni ilaçlara yakın bir maliyet. İleride aşının ucuzlaması ve tüm dünyada tümör hastalarına uygulanması planlanıyor.

Advertisements
This entry was posted in aşı, haber, Provenge, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s