>Hayat kurtaran tümör aşısı DC Vax-Brain

>

Dünyanın ilk beyin tümörü aşısı DC Vax-Brain hayat kurtarıyor. Brad Silver 38 yaşında, sağlıklı ve normal bir yaşam sürüyor. Ancak hikaye böyle başlamadı. 2003 yılında fenalaşıp hastaneye kaldırıldığında doktorlar ona beyninde ameliyat edilemeyecek büyük ve agresif bir tümörün bulunduğunu ve sadece 2 ay ömrü olduğunu söyleyince dünyası bir anda değişti. Evde henüz emeklemekte olan bir çocuk ve karnı burnunda hamile eşi ile tümöre yenik düşmek onun için bir alternatif olamazdı. Hemen tümörü ameliyat edebilecek bir cerrah aradı ve buldu. Tümörün bir kısmı alındıktan sonra DC-Vax adlı yeni bir ilacın klinik deneylerine katıldı. Doktorların ilk bakışta 2 ay ömür biçtikleri Silver 6 yıl sonra hala hayatta. Eşi ve çocukları ile sağlıklı ve aktif bir hayat sürüyor ve beyin tümörü ile savaşan diğer hastalara destek ve esin kaynağı olmak için konferanslara katılıyor.

Beyin kanser teşhisi konulup 2 ay ömür biçtiklerinde, dostlarım bana bu istatistikleri alıp pencereden atmamı söylediler. Halen DCVax aşısı olmak için Kaliforniya ya geliyorum ve burada olduğum süre içinde hergün surf yapıyorum. Kanser benim için yaşam değiştiren gözümü ve gönlümü açan bir deneyim oldu. Teşhisler rakamlara ve istatistiklere dayanır, ben ise bir rakam değilim. Beyin kanseri olduğumu öğrendiğim gün, ben beyin tümörünü yenip hayatta kalan biri oldum. Halen hayattayım ve hayatı seviyorum.

Northwest Biotherapeutics şirketinin ürettiği DC-Vax halen 2. faz klinik deneylerde. Ancak şimdiden sonuçlar yüz güldürücü. İlaç henüz klinik deneylere girmeden önce gönüllü hastalar üzerinde denendi. Yaklaşık 20 hasta üzerinde yapılan ilk çalışma sonuçlarına göre DC-Vax tedavisi gören hastaların %22si  6 yılı aşkın bir süredir hala hayatta. Hastaların %85’inde ise hali hazırdaki standard tedavilerden daha uzun süre hayatta kalım sağlandı.

Klinik deneylerden önce başlatılan çalışmalara göre bu hastalar uzun süre sağkalıma eş olarak DCVax tümör gelişiminde ve tekrarlamasında ciddi gerilemeler sağladı. Klinik deneylerdeki hastaların %74’ü 1 yılı aşkın bir süredir tekrarlama görmüyor, oysa GBM hastalarında bu süre ortalama 6,9 ay olarak hesap ediliyor.  Tedavi gören hastaların %45’inde 2 yılı aşkın bir süredir hiçbir tekrarlama belirtisi görmemiş, %33ü 3 yıldır tekrarlamasız yaşıyor, %28’ü 4 yıldır ve %22sinde ise 5 yıldır bir tekrarlama görülmüyor.

DC Vax-Brain bir aşı. Bu aşı hastanın kendi tümöründen alınan bir örnekle o kişiye özel olarak hazırlanıyor. Aşı hastanın kendi bağışıklık sistemini tümör hücrelerini tanıyıp yok edecek şekilde eğitiyor. Tedavinin bir parçası olarak hasta önce ameliyat ediliyor ve aynı zamanda hastadan kan örnekleri alınıyor. Tümörlü dokudan elde edilen biyolojik işaretler, hastanın kanından elde edilen bağışıklık hücrelerine (dendritik hücreler) tabi tutuluyor. Eğitilen dendritik hücreler herhangi bir aşı gibi kolun üst kısmından yeniden hastaya veriliyor.
Bu yöntemde tedavi hastanın kendi hücreleri kullanılarak yapıldığı için diğer tedavilerin aksine hastaya hiçbir yan etkide bulunmuyor.

Kişiye özel bu aşının hazırlanması yaklaşık 10 gün sürüyor ve bu sürenin sonunda hastaya bir kaç yıl yetecek kadar aşı elde edilebiliyor. Böylelikle bu aşı hasta için sürekli hazır olan bir ilaç oluyor. İlacın üreticisi Northwest Biotherapeutics şirketi aşı hazırlama süresini düşürecek ve otomatize edecek bir sistem üzerinde çalışıyor.

Şu an Amerika’da 13 değişik merkezde 240 hasta ile başlanan ikinci faz deneyleri devam ediyor. Şirket önceki çalışmalardan elde edilen uzun süreli sonuçları yayınlamaya devam ediyor.

Advertisements
This entry was posted in aşı, DC Vax, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

5 Responses to >Hayat kurtaran tümör aşısı DC Vax-Brain

 1. Anonymous says:

  >Bu asının Turkiye de uygulama imkani var mi?Hasta Istanbul da yasıyor ve ABD ye gidip orada ilacın uygulanmasini istemesi cok masrafli ve hasta acisindan da yipratici bir surec.Bu yuzden hastanın yasadıgı yerde uygulanması hastalar acısından daha kolay.Bu durumda ilac sırketi de kilinik deneye katılacak cok sayıda hasta bulabilir.Tabii hasta sayısı onemliyse ….

 2. MD says:

  >Maalesef böyle bir imkan yok. Aşının öncelikle Faz III deneylerinin bitmesi sonrasında T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak bunun içinde ilaç firmasının Türkiye ye açılma kararı vermesi gerekiyor. Bunun için hastalar bir girişimde bulunmazsa Türkiye ye gelmesi pek olacak gibi görünmüyor.

 3. Anonymous says:

  >merhababu asıyla ilgili amerika da gorusebilecegimiz merkezlerle ilgili bilgi alabilirmiyiz , asının ne kadar zamanda bir tekrarlanması gerekiyor.

 4. MD says:

  >Amerika'da ki klinik deneylerin uygulandığı merkezler ve irtibat kurulacak kişiler şunlar. Şayet bağlantıya geçerseniz lütfen bizi de durumdan haberdar ediniz:Los Angeles, UCLA Medical CenterLinda Liau, MDPhone: 310-794-5664E-mail: lliau@mednet.ucla.edu Detroit, Henry Ford Health SystemTom Mikkelsen, MDPhone: 313-916-8641E-mail: nstom@neuro.hfh.edu New Jersey, Overlook HospitalMichael L. Gruber, MDPhone: 908-522-5914E-mail: michael.gruber@nyumc.org New York, NYU Cancer InstituteMichael L. Gruber, MDPhone: 212-731-5577E-mail: michael.gruber@nyumc.org University of CincinnatiMargie Gerena-Lewis, MDPhone: 513-584-6178E-mail: lewism2@ucmail.uc.edu University of Illinois at ChicagoJohn Villano, MDPhone: 312-996-6768E-mail: jvillano@uic.edu Virginia Piper Cancer InstituteJohn Trusheim, MDPhone: 612-863-9215E-mail: Nilanjana.banerji@allina.com University of MichiganJason Heth, MDPhone: 734-615-4486E-mail: jheth@umich.edu University of Hospitals of ClevelandAndrew E. Sloan, MDPhone: 216-844-6054E-mail: andrew.sloan@uhhospitals.org Baylor Research InstituteKaren Fink, MD, PhDPhone: 214-820-8690E-mail: karenfin@baylorhealth.edu Moffitt Cancer CenterSteven Brem, MDPhone: 813-979-3063E-mail: brem@moffitt.usf.edu University of RochesterKevin A. Walter, MDPhone: 585-276-3581E-mail: Kevin_Walter@URMC.Rochester.Edu

 5. serdar sahin says:

  >iyi çalışmalar…eşim tam 4 kez beyin tümörü ameliyatı geçirdi…en sonki patolojisi ise gbm…aşı ile tedavi yönteminin yan etkisi varmı?yani,kişiye özel bir aşıysa neden bu kadar geç lisans alıyor*?yani aynı olay tvax içinda geçerlimidir?çok acil olarak bir girişim yapılması lazım…bu bahsi anılı tedavi merkezlerini ararsak kabul edilebilme yüzdemiz ne olur?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s