>Kemoterapi ve Akciğer Yetmezliği

>

Kemoterapi gören hastaların en büyük sorunlarının başında çeşitli akciğer rahatsızlıkları geliyor. Akciğer rahatsızlıkları aslında kemoterapiyi aksatan en büyük etken. Çoğu zaman sırf bu yüzden hastalar kemoterapiye ara vermek zorunda kalıyor. Bazı durumlarda ise akciğer yetmezliği hastanın yeğane ölüm sebebi. Bu sebepten bu konu kemoterapi gören hastalar için çok büyük önem taşıyor.

Kemoterapi sırasındaki akciğer rahatsızlıklarının nedeni ise tedavi sırasında vücudu virüslere ve bakterilere karşı koruyan akyuvar sayısının azalması. Akciğerler ise solunan hava ile havada sürekli mevcut olan ancak sağlıklı insanlar için bir tehdit olmayan ancak düşük akyuvar sayısına sahip insanlarda hastalık yapıcı mikroorganizmalara maruz kalıyor.

Oksijen Takviyesi ile Korunma
Bu yüzden akciğer rahatsızlıklarını azaltmanın ilk yolu mümkün olduğu kadar oksijeni yüksek ve temiz bir hava solumak. Bu noktada oksijen maskeleri ve tüpler çok faydalı olabilir. Çünkü çoğu mikroorganizma saf oksijen içinde yok olmaktadır.

Yeni ve Gizli bir Yöntem: C Vitamini + Arginine Tedavisi
Araştırmalarımız sırasında tesadüfen Japon onkolog Dr. Fukumi Morishige tarafindan 2009 Subat ayında yapilan uluslarası bir patent başvurusu kemoterapi gören hastalarımız için bir umut ışığı olabilecek gibi görünüyor.

Dr. Morishige’nin ismi çesitli mantarların kanser tedavisinde kullanilmasi ile de yaptığı araştırmalardan dolayı kulağa hic yabancı  değil.  Kendisi halen Amerika’da ünlü Linus Pauling Bilim ve Tıp Enstitütüsünde araştırmacı olarak çalışıyor ve yeni ve yan etkisiz tedavi yöntemlerini araştırıyor.

Bu patent basvurusu sessiz sedasiz yapilmis hic bir yerde buna  dair bir habere ve bilgiye rastlamak mümkün değil. Bu yüzden sitemizde bunu  sizlerle de paylasmak  istiyoruz:


Özetle patent  akciger yetmezliğini yuksek doz C Vitamini ve Arginine  (bir aminoasit) ile birleştirerek tedavi etme yöntemini anlatıyor. İlgilenenler orijinal metni burada bulabilirler.

http://www.faqs.org/patents/app/20090209640#ixzz0gBB6SANn

Bu başvuruda bahsedilen tedavi yönteminde, hastaya ağızdan kilosu başına 300 ila 500 miligram günlük C Vitamini ile beraber 6-9 gram Arginine veriliyor.  Arginine, bir aminoasit ve genelde fitness ve vücut  geliştiriciler tarafindan bolca kullanilan ve neredeyse her yerde bulabileceginiz bir madde. Ne C vitaminin ne de Arginine’in (vücudun yapıtaşlarından biri) herhangi bir yan etkisi yok.

Burada bahsedilen C vitamini dozu gunluk tavsiye edilen oranlarin kat kat ustunde.  Patentte de belirtildigi gibi insanlar günlük 200 grama  kadar saf C vitaminini herhangi bir ciddi yan etki olmadan tolere
edebiliyorlar.

 Patent dosyasinda bu yöntemin çesitli virüslu hastalıkları da başari ile tedavi ettiği belirtiliyor, bunlar arasinda kuş gribi, domuz gribi, meksika gribi gibi turleri olan influenza da var. Bu bizim icin çok önem taşıyor çünkü kemoterapi sırasında akyuvar sayısı normal  seviyelerin altina dustugunden, kemoterapi goren hastalar en basit  viruslerden bile hastaliga yakalanip oldukca agir gecirebiliyorlar bu  hastaligi.

Şayet herhangi bir sekilde care bulamadiysaniz umarız bu anlattığımız yöntemler bazilarimiza yardım eder.

Advertisements
This entry was posted in akciğer yetmezliği, kemoterapi. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s