>Tamoksifen

>

Tamoksifen, Astra-Zenaca firması tarafından geliştirilmiş özellikle göğüs kanseri tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bunun yanısıra ilacın beyin tümörü tedavisinde iyi sonuçlar verdiği, radyoterapi sırasında kullanılldığında tümörü ışına karşı daha duyarlı hale getirdiği ve radyoterapi sırasında beyinde oluşan hasarı tedavi edici özelliği son yıllarda yapılan çeşitli bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır.

Tamoksifen diğer kemoterapi ilaçlarına göre yan etkileri çok az olan bir ilaçtır. İlk olarak 1960 yıllarda doğum kontrol ilacı araştırması yapan bilimadamlarınca bulunmuştur. Doğum kontrol ilacı etkili olmamasına rağmen kanser hastalarında tümörü tedavi özelliği keşfedilmiştir.
İlacın bulunmasının üzerinden 25 yılı aşkın süre geçtiği için ilacın patenti kalkmıştır. Bu da ilacın rahatlıkla üretilebilmesine ve çok düşük fiyatlara satılabilmesinin önünü açmıştır. Bu sebepten yüksek maliyetlerdeki anjiyojenesis ilaçlarına (Altuzan ve Erbitux gibi ) ekonomik bir alternatif olabileceği gibi radyoterapi etkisini artırıcı ve radyoterapi sırasında oluşan beyin hasarlarını tamir edici özelliği de vardır.

Beyin tümörünü yenmiş 10-15 yıldır sağlıklı yaşayan hastaların neredeyse tamamına yakının uyguladığı bir ilaçtır.

Kanser Tedavisinde Tamoksifen

Tamoksifen Harvard Üniversitesi profesörlerinden Dr. Judah Folkman tarafından geliştirilen kanser tedavisi protokolünde kullanılan 3 ilaçtan biridir. Dr. Folkman, şu an klinik deneyleri yapılan 50ye yakın yeni kanser ilacının  temelini oluşturan anjiyojenesis (yeni damar gelişimi) olayını keşfeden kişidir. Bu ilaçların arasında Altuzan, Erbitux, Endostatin, Angiostatin, Panzem, Herceptin, Velcade ve Tarceva sayılabilir.

Folkman 1960-1962 yılları arasında Amerikan donanmasında kanser üzerinde çalışmaya başlamıştı. Folkman’a göre şayet tümörlerin gelişimi bunları besleyen damarlara bağlı ise, bu damarların gelişimi durdurulursa tümörde kuruyup ölecektir. Önceleri pek çok uzman bu konuyu önemsiz buldu ancak Folkman çalışmalarını sürdürdü. Folkman ve ekibi 1992 yılında Navy isimli bir golden retrieveri Celecoxib, Doxycycline ve Tamoksifen den oluşan ilaç kokteyli ile tedavi etti. Navy tedaviden sonra tamamen kanserden kurtulmuştu. Bu protokol Navy Protokolü olarak bilinmeye başladı. Bundan sonra Tamoksifen’in tek başına anjiyojenesisin durdurucu etkisi hayvan deneyleriyle kanıtlandı.

Beyin Tümörü ve Tamoksifen

Diğer kanser türlerinde alınan başarılı sonuçlar Tamoksifen’in beyin tümörleri üzerinde de uygulanmasının önünü açtı.

1999 yılı Şubat ayında İtalya’da nükseden yüksek düzeyli gliomalarda Procarbazine ve yüksek doz Tamoksifen uygulaması üzerine Faz 2 deneyleri yapıldı. Bu çalışmada nükseden yüksek seviyeli gliomaya sahip 53 hasta üzerinde Tamoksifen ve Procarbazine ilaçları birlikte denendi. Uluslarası Klinik Onkoloji mecmuasında yayınlanan sonuçlarda Procarbazine ve yüksek doz Tamoksifen uygulanan hastalarda tedaviye oldukça yüksek cevap alındığı bildirildi.

2006 yılı Temmuz ayında Kanada’da nükseden kötü huylu gliomalarda yüksek doz Tamoksifen ve Karboplatin uygulamasına ait bir Faz 2 deneyi yapıldı. Nükseden GBMe sahip 27 hasta uzerinde Tamoksifen ve Karboplatin kombinasyonu denendi. Uluslarası Nöronkoloji mecmuasında yayınlanan sonuçlara göre bu tedavi diğer kemoterapiler kadar etkili sonuç vermekte. Bazı hastalarda (özellikle karma hücreli beyin tümörlerinde) uzun süreli hastalıksız sağkalım elde edildi.

Kaynaklar

 • J Clin Oncol. 1999 Feb;17(2):645-50. Procarbazine and high-dose tamoxifen as a second-line regimen in recurrent high-grade gliomas: a phase II study. Brandes AA, Ermani M, Turazzi S, Scelzi E, Berti F, Amistà P, Rotilio A, Licata C, Fiorentino MV. Department of Medical Oncology, Azienda Ospedaliera, Padova, Italy. 

  • J Neurooncol. 2006 Jul;78(3):311-6. Epub 2006 May 19. A phase II study of carboplatin and chronic high-dose tamoxifen in patients with recurrent malignant glioma. Tang P, Roldan G, Brasher PM, Fulton D, Roa W, Murtha A, Cairncross JG, Forsyth PA. Department of Oncology, Tom Baker Cancer Centre, Calgary, Alberta, Canada. 
  • Remembering Judah Folkman: Biography, Harvard Medical School
  Advertisements
  This entry was posted in Carboplatin, Procarbazine, Tamoksifen, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

  Leave a Reply

  Fill in your details below or click an icon to log in:

  WordPress.com Logo

  You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

  Google+ photo

  You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

  Twitter picture

  You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

  Facebook photo

  You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

  w

  Connecting to %s