>Cep telefonu beyin tümörü veya kansere yol açar mı?

>

Cep telefonlarının kansere veya beyin tümörüne yol açıp açmadığını söyleyen çalışmalar taraflıdır, diyor Güney kore Kanser Ulusal Kanser Merkezi başkanı Dr. Myung . Ekibi ile yaptığı çalışmada cep telefonu kullanımı ile beyin tümörleri arasında bir ilişkinin olduğunu ortaya koyuyor. Cep telefonlarının gerçekten kanser yapmadığı bir yana, şayet böyle bir sonuç ortaya çıkarsa, milyarlarca dolarlık bir endüstri bundan zarar görecek ve yüzbinlerce davanın yolu açılacak. Yani böyle bir sonuç tüm dünya çapında ekonomik bir felaket demek.

Şirketler bir yana bizler dahi böyle bir sonucun çıkmamasından yanayız çünkü aksi takdirde yaşamımızın hatta vücudumuzun ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonundan vazgeçmek zorunda kalacağız. İşte bu koşullar altında herhangi bir bilimsel çalışmanın tarafsız olarak bir sonuç bildirmesi çok zor. Bildirse de bunun geniş çapta kabul görmesi kolay değil.

Berkeley Üniversitesi Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi müdürü Prof. Joel Moskowitz uluslarası saygın tıp dergilerinden Journal of Clinical Oncology’de yayınladığı 8 farklı araştırmayı inceleyen  makalede, cep telefonu kullanan kişilerin diğerlerine oranla %10 ila %30 daha fazla beyin tümörü olma riskinin olduğunu ortaya koyuyor.

Cep telefonu beyin tümörüne yol açıyorsa kuşkusuz buna en çok yakalanma riski bütün günlerini telefonda geçiren insanlar olmalıdır. Bu konu ile ilgili bir araştırma yapan Christopher Ketcham şunları söylüyor:

Araştırma yaptığımı duyan bir arkadaşım tarafından dünyanın en işlek borsası olan Wall Street’de yatırım bankacılığı yapan  Jim adlı bir kişi ile tanıştım. Bu kişi henüz 35 yaşında ve 5 yıl önce beyin tümörü teşhisi konulmuş. İşi dolayısı ile gününün 16 saatini telefonda geçiren Jim’in beyin tümörü ne tesadüftür ki her zaman telefonu dayadığı sağ kulağının hemen arkasında. Amerikan iş dünyasının kalbi Manhattan’da Jim’i tedavi eden doktorla konuştuğumda bana aslında Jim’in hiç yalnız olmadığını, giderek artan sayıda genç ve sağlıklı insanda  beyin tümörü teşhis ettiğini söylüyor. Jim’in kendisi de bunu doğruluyor, aynı şirkette çalışan pek çok arkadaşının beyin tümörüne yakalandığını veya öldüğünü söylüyor.

Aslında elektromagnetik dalgaların insan beynini etkilediği yeni birşey değil. 1960 yılında nöroloji uzmanı Dr. Allan Frey, kendi adı ile anılan “Frey etkisi”ni ortaya çıkardı.

General Electric şirketinde çalışan genç bir radar teknisyeni, Dr.Frey’e radara kilometrelerce ötede etki alanında durduğunda radarı duyabildiğini söylemişti. İddiayı ciddiye alan Frey kendisi de radarların çalıştığı bu bölgeye gitti ve bu olaya şahit oldu. Radarı duyma kulak ile gerçekleşmiyordu, kulaklar kapatılsa dahi radar sinyalleri beynin içinde uğultu şeklinde duyulup algılanıyordu. Yani elektromanyetik dalgalar doğrudan beyin ile etkileşim içinde idiler. Oysa o zamana kadar elektromanyetik dalgaların hiçbir etki bırakmadan organik materyallerin içinden geçtiği düşünülüyordu.

Konu hakkında bir fikir sahibi olabilmek için cep telefonları ile ilgili şunları bilmeliyiz:

  1. Cep telefonları mikrodalga yayarlar
  2. Cep telefonları ısı yayarlar
  3. Cep telefonlarını beyne yakın tutarız
  4. Bazı beyin tümörleri vakalarında cep telefonuna yakın tarafta ve anten şeklini andırır yapılar gözlemlenmiştir
Cep telefonlarının güvenli olduğunu iddia edenlerin dayanak noktaları ise şunlardır:
  1. Cep telefonları herhangi bir hasara yol açmayacak kadar düşük seviyeli radyo frekansları yayarlar
  2. Yayılan enerji iyonize etmeyen dalga spektrumundadır, yani molekül bağlarını veya DNAya hasar vermezler
  3. Milyonlarca insan cep telefonu kullanmaktadır. Herhangi bir problem olsa idi bu çok daha görünür olurdu.

17 Mayıs 2010’da Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından finanse edilen Uluslarası Kanser Araştırma Ajansı 13000 kişi üzerinde 10 yıl boyunca yaptığı araştırma da günde 30 dakika kadar az cep telefonu kullanımının dahi beyin tümörü (glioma) riskini artırdığını bildiriyor.

Advertisements
This entry was posted in cep telefonu, haber, tümör sebepleri. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s