>Altuzan + Camptosar Tedavi Protokolü

>Bu yazıda beyin tümörü tedavisinde kullanılan nispeten yeni bir ilaçlı tedavi protokolünden bahsedeceğiz. Bu tedavi Etkin maddesi Bevasizumab olan Altuzan adlı ilaç ile etkin maddesi Irinotecan olan Camptosar adlı ilacın birleşiminden oluşuyor. Bu tedavi bazı hastalarda yüzde yüz iyileşme dahi sağlayabiliyor.

Camptosar (Irinotecan)
Ekim 1998‘de CPT-11 kod adlı Irinotecan, metastazlı bağırsak kanseri için Amerikan sağlık bakanlığı FDA’den tam onay aldı. İrinotecan kanserli hücrelerin bölünmesine yardım eden Topoisomerase adlı enzimi bloke ederek. Hücrelerin çoğalmasını engelliyor. 90 yılların başında bu ilacın beyin tümörü tedavisinde kullanımı için ön klinik deneylerine başlandı. Bu deneylerin sonuçlarında tekrarlayan GBM gibi beyin tümörlerini , çocuklarda görülen tümörler üzerinde de etkili olduğu görüldü. Özellikle BCNU ve Temodal gibi ilaçlarla birlikte çok iyi sonuçlar alındı. Bu ilaç Türkiye’de Camptosar adı altında Pfizer tarafından piyasaya sürüldü

Altuzan (Bevasizumab)
Altuzan ise tümör oluşurken damarlanmayı engelleyerek tümörün besin kaynağını kesip tümörü kurutan bir ilaç olarak tanıtıldı. Bu mekanizma 70li yıllardan beri biliniyordu ancak kesin bir tedavi yöntemi olarak görülmemişti. Ancak sonraları damarlanmanın durdurulmasının tümörü yok edici etkisi deneylerde görülünce bu konuda pek çok yeni ilaç arayışına girildi. 2002 yılında Altuzan çeşitli kanser türlerinde kullanım için Faz 3 deneylerini tamamladı. 2004 yılında Amerikan sağlık bakanlığı ilacı bağırsak kanserinde kullanımı için onay verdi. 2006 yılında ise akciğer kanserinde kullanımına onay verildi. 2010 yılı başında ise beyin tümörlerinde tek başına kullanımı için izin verildi.

Altuzan + Camptosar Tedavisi
2005 yılında Dr. V.Stark-Vance Altuzan ve Camptosar kombinasyon tedavisi kötü huylu tümörleri olan hastalarda hızlı iyileşmeye yol açtığını gösterdi. 2006 yılı başlarında ise Dr.Pope ve arkadaşaları Altuzan ve Camptosar (carboplatin ve etopside ile birlikte) verilen hastalarda tamamen iyileşme görüldüğümü bildirdi. Dr.Pope bu tedavi ile tümörün ilerlemesini standard tedavilere göre %46 daha uzun süre ile durdurmayı başardı. 2007 Haziran ayında ise Dr.Raval ve arkadaşları Altuzan ve Camptosar kombinasyon tedavisinin kullanımının güvenli olduğunu ve iyi tolere edilebildiğini gösterdi. Bu tedavinin uygulandığı hastalarda zihinsel ve fonksiyonel durumlarında iyileşme görüldü. Bu çalışma ile aynı zamanda Amerika’nın ünlü kanser araştırma hastanelerinden Duke Üniversitesi Tıp Merkezimdem Dr.James Vredenburgh ve arkadaşları Camptosar ve Altuzan’ın tekrarlayan beyin tümörlerinde kullanılmasına ilişkin faz II deneylerini tamamladı. III. ve IV. derece beyin tümörüne sahip 32 hasta üzerine yapılan çalışmada bu tedavinin beyin tümörüne karşı etkin ve yan etkileri az olan bir tedavi yöntemi olduğu gösterildi. Yine aynı ekip GBM hastaları üzerinde yaptıkları çalışmada %77 başarı elde edildiğini bildirdi.

En son 2010 yılında Dr.Xu ve Dr.Chen yayınladığı 741 hasta üzerinde yapılan geçmişe dönük bir analiz hastaların %18.9 unda bu tedaviye cevap alındığını ve tedavinin uygulandığı bu hastalarda diğer tedavilere göre %10 daha iyi sonuç verdiğini gösterdi.

2010 yılında yapılan bir başka çalışmada bu tedavinin çocuklarda görülen beyin sapı tümörü üzerinde diğer tedavilere göre daha az etkili olduğu gösterildi. Beyin sapı tümörlerinde hastaların diğer tedavi yöntemlerinde daha iyi sonuç alacakları bildirildi.

Bir Başarı Hikayesi
Aşağıda GBM teşhisi konulan 75 yaşında bir bayana ait MR görüntüleri bulunmaktadır. Görüntüler bize hasta yakını tarafından ulaştırılmıştır ve hastanın izni ile yayınlanmaktadır. Hastada 2006 Ocak ayında GBM teşhis edilmiştir. Bundan sonra hastaya 1 yıl boyunca Altuzan ve Camptosar tedavisi uygulanmış ve durumu 12 ay boyunca izlenmiştir.

Hastanın Altuzan ve Camptosar tedavisinden sonra 2007 Aralık ayında çekilen MR hastada tümörün tamamen kaybolduğunu göstermektedir. Elbetteki bu sonuç Altuzan ve Camptosar tedavisi gören tüm hastaları temsil etmemektedir. Fakat yine de tedaviye cevap veren hastalar da tam iyileşmenin yakalanabileceği konusunda örnek teşkil etmektedir.

KAYNAKLAR

  • Effects of bevacizumab plus irinotecan on response and survival in patients with recurrent malignant glioma: a systematic review and survival-gain analysis. Xu T, Chen J, Lu Y, Wolff JE. BMC Cancer. 2010 Jun 2;10(1):252.
  • “Bevacizumab (Avistan) and CPT-11 (Camptosar) in the Treatment of Relapsed Malignant Glioma.” Abstract from the World Federation of Neuro-Oncology Second Quadrennial Meeting and Sixth Meeting for the European Association for Neuro-Oncology, Vance VS, May 5-8, 2005, Abstract 342.
  • Phase II trial of bevacizumab and irinotecan in recurrent malignant glioma. Vredenburgh JJ, Desjardins A, Herndon JE 2nd, Dowell JM, Reardon DA, Quinn JA, Rich JN, Sathornsumetee S, Gururangan S, Wagner M, Bigner DD, Friedman AH, Friedman HS. Clin Cancer Res. 2007 Feb 15;13(4):1253-9.
  • Bevacizumab plus irinotecan in recurrent glioblastoma multiforme. Vredenburgh JJ, Desjardins A, Herndon JE 2nd, Marcello J, Reardon DA, Quinn JA, Rich JN, Sathornsumetee S, Gururangan S, Sampson J, Wagner M, Bailey L, Bigner DD, Friedman AH, Friedman HS. J Clin Oncol. 2007 Oct 20;25(30):4722-9.
  • Lack of Efficacy of Bevacizumab Plus Irinotecan in Children With Recurrent Malignant Glioma and Diffuse Brainstem Glioma: A Pediatric Brain Tumor Consortium Study. Gururangan S, Chi SN, Young Poussaint T, Onar-Thomas A, Gilbertson RJ, Vajapeyam S, Friedman HS, Packer RJ, Rood BN, Boyett JM, Kun LE. J Clin Oncol. 2010 Jun 7.
  • Avastin and CPT-11; a promising combination therapy for glioblastoma multiformem, James Need, Ph.D http://www.virtualtrials.com/avastin.cfm
Advertisements
This entry was posted in Altuzan, BCNU, Bevacizumab, Beyin Sapı Tümörü, Camptosar, Irinotecan, kemoterapi, Temodal, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s