>Yüksek doz Muphoran, tümörün kemoterapiye karşı (MGMT) direncini kırıyor!

>

Bu haber çok yeni ve bazılarımız için çok sevindirici olabilir. Napoli Üniversitesi Moleküler ve Klinik Endokrinoloji ve Onkoloji bölümünden, bir grup GBM hastalarında Temodal tedavisine karşı olan direncin yüksek dozlu  Muphoran (Fotemustin) uygulanarak kırılabildiğini gösterdiler.

GBM ve benzeri beyin tümörlerinin tedavisinde en etkili ilaç olan Temodal, bazı hastalarda, MGMT faktörü denilen gen yüzünden yeterince etkili olamıyor. Beyin tümörleri beyindeki hücrelerin DNA yapısının bozulması sonucu kontrölsüz üremeleri ile ortaya çıkıyor. Temadol gibi ilaçlar ise hücrenin üreme mekanızmasındaki bu bozukluğu düzeltmeyi hedefliyor.

Fakat MGMT geni, Temodal ilacının yaptığı etkiyi geri çevirerek DNA’nın bozuk olan yapısının muhafaza edilmesini sağlıyor. MGMT direnci adı verilen kemoterapiye karşı olan bu direnç pek çok hastanın korkulu rüyası. Çünkü tedaviye karşı bu direnç oldukça ilaçların tedavi edici etkisi en aza iniyor.

Dr.Chiara Gallo önderliğindeki araştırmacılar yaptıkları genetik ve patolojik incelemelerde MGMT geni yüzünden oluşan bu direncin Fotemustin adlı madde ile kırılabildiğini gösterdiler. Doktorlar, bu sonuçlara dayanarak uyguladıkları tedavide standard tedaviler ile en fazla 1 yıl ömür biçilen ağır GBM hastlarını 3 yıldan fazla süre ile hayatta tutmayı dahi başardılar.

Fotemustin, ülkemizde Muphoran adı ile satılıyor ve cilt kanseri ve beyin tümörü tedavisinde kullanılıyor. İtalyan doktorlar yaptıkları çalışmada ilacın dozunun %30 artırılması halinde MGMT direncinin kırıldığını ve Temodal gibi ilaçlara tam cevap alındığını bildiriyorlar. Bu ilaç halihazırdaki standard tedavilerde 100mg/m2 dozu ile uygulanıyordu. İlacın Temodal ile birlikte uygulanmasının ve dozunun artırılmasının bazı hastalarda görülen kan sayımı düşüşü dışında  ciddi bir yan etki göstermediği bildiriliyor.

Yazıya ait kaynak makale:
Can high-dose fotemustine reverse MGMT resistance in glioblastoma multiforme?
Gallo C, Buonerba C, Di Lorenzo G, Romeo V, De Placido S, Marinelli A.
J Neurooncol. 2010 Jun 17. [Epub ahead of print]
PMID: 20556481

Advertisements
This entry was posted in Fotemustin, MGMT, Muphoran, Temodal, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s