>Kanser ve tümörde gen terapisi

>

2003 yılı Ekim ayında Çinli SiBiono Genetech adlı firma gen terapisi  için onay alan ilk şirket olarak tarihe geçti. İlaca Çin Gıda ve İlaç Bakanlığı tarafından baş ve boyun kanseri için kullanılmak üzere onay verildi..

Gen terapisi kanser yüzünden genetik yapısı bozulan hücrelerdeki bozuk genleri düzeltmeyi amaçlayan tedavilere verilen isimdir. Şu an kanser tedavisinde en çok umut vaad eden geliştirilen en yeni tedavi yöntemlerinden biridir. Bozuk genleri düzeltmek için çeşitli tekniklere başvurulabilir:

 1. Bozuk olan genin yerine geçecek yeni bir gen eklenebilir
 2. Anormal olan gen, sağlıklı olan yeni bir gen ile yer değiştirilebilir
 3. Anormal olan genin başka bir gen tarafından tamir edilmesi sağlanabilir
 4. Bozuk olan gen tamamen devre dışı bırakılabilir.
Bütün bunlar genetik teknolojisinin son 10 yıl içinde hızlı şekilde gelişmesi ile mümkün olabilmiştir.Birbiri ardına dünyanın dört yanından araştırmacılar konu üzerine çalışmaktadır. Onaylanan ilk gen tedavisinden sonra 2005 yılında yine Çin’de ikinci bir tedavi olan H-101 Ocorine gen terapisine onay verilmiştir. 
Gen terapilerinde çözülmesi gereken asıl sorun, sağlıklı genlerin hastalıklı hücrelere nasıl nakledileceğidir. Bu iş için normalde, zararsız olan bir virüs (örneğin soğuk algınlığı virüsü) alınarak bu virüsün genetik kodu kanserli hücreleri hedef alacak ve onlardaki genetik yapıyı onaracak genler ile değiştirilir. Çünkü virüsler doğrudan bulaştıkları hücrelerin DNA yapılarını değiştirirler. 
Gen terapisi sadece Çin’de değil dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde de araştırmacıların hedefi haline gelmiştir. 2006 yılında Amerikan Milli Kanser Enstitüsündeki araştırmacılar ileri derecede melanomayı tedavi edebilecek bir gen tedavisi geliştirmişlerdir.
2007 yılı Ocak ayında ise dünyanın kanser konusunda en ileri araştırma hastanesi olan Texas MD Anderson  Kanser Merkezinde, akciğer kanserini yenebilecek bir gen terapisi yöntemi geliştirilmiştir.
2007 yılı Mayıs ayında ise İngiliz doktorlar, çocuklarda körlüğü önleyebilecek bir gen tedavisi geliştirdiler ve bunu köpekler üzerinde başarı ile uyguladılar. Aynı ekip 2008 yılında insanlar üzerinde yaptıkları ilk klinik deney sonuçlarını açıkladılar. Gen tedavisi ile kalıtsal körlere yeniden sınırlı görme yeteneği kazandırmayı başardılar.
2010 yılında Çin Askeri Tıp Akademisi Kanser Merkezinin Gendicine gen terapisi üzerinde yaptıkları araştırma sonuçları açıklandı. Araştırmacılar Hepatoselüler karsinoma hastası 40 kişi üzerinde yaptıkları araştırmada hastaların %20sinde tedaviye tamamen cevap aldılar, %50sinde ise kısmi cevap aldılar, geri kalan %30unda ise hastalığı kontrol altına almayı başardılar. 
Londra merkezli Ark Therapeutics adlı şirket beyin tümörüne karşı geliştirdikleri CerePro adlı gen terapisi ilacının III. ve son klinik deneylerini tamamlamışlardır. Avrupa İlaç Ajansı EMA ilaca yetim ilaç statüsü vermiştir. Yetim ilaç statüsü, ender rastlanan hastalıklar için üretilen ilaçlara verilen özel bir statüdür. Şirket Amerika’da onay için FDA‘ya başvurmuş ve 2010 Haziran sonu itibarı ile cevap beklemektedir.


Gen terapisi şu an Çin’de aktif olarak baş ve boyun kanseri, göğüs kanseri, barsak kanseri, karaciğer kanseri, lenfoma, yumurtalık kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri gibi kanser türlerine uygulanmaktadır.

Yaptığımız araştırmalara göre tedavi ortalama 3 ay sürmektedir ve aylık ortalalama 30,000 dolara malolmaktadır. Bu maliyetin içine hastanın yeme içme ve konaklama maliyetleri, diğer bazı ilaçlar dahil değildir.

KAYNAKLAR

 • Clinical study of recombinant adenovirus-p53 combined with fractionated stereotactic radiotherapy for hepatocellular carcinoma. Yang ZX, Wang D, Wang G, Zhang QH, Liu JM, Peng P, Liu XH. J Cancer Res Clin Oncol. 2010 Apr;136(4):625-30. Epub 2009 Oct 31.
 • An update on gene therapy in China. Shi J, Zheng D. Curr Opin Mol Ther. 2009 Oct;11(5):547-53. Review. PMID: 19806503
 • Targeted genetic and viral therapy for advanced head and neck cancers. Huang PI, Chang JF, Kirn DH, Liu TC. Drug Discov Today. 2009 Jun;14(11-12):570-8. Epub 2009 Mar 17. Review. PMID: 19508919
 • The application of gene therapy in China. Peng Z, Yu Q, Bao L.
 • IDrugs. 2008 May;11(5):346-50. Review. PMID: 18465676
 • Gene therapy: the first approved gene-based medicines, molecular mechanisms and clinical indications. Räty JK, Pikkarainen JT, Wirth T, Ylä-Herttuala S. Curr Mol Pharmacol. 2008 Jan;1(1):13-23. Review. PMID: 20021420
 • Gendicine: the first commercial gene therapy product. Wilson JM. Hum Gene Ther. 2005 Sep;16(9):1014-5. Chinese, English.
Advertisements
This entry was posted in CerePro, gen terapisi, Gendicine, Ocorine, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s