>Yeni Tedaviler: Nano-Cancer adlı yeni nanoteknolojik tedavi AB tarafından onaylandı!

>

Nano-Cancer adlı nanoteknoloji tabanlı yeni tedavi Avrupa Birliği sağlık organı tarafından tarafından tedavide kullanım için onaylandı. Böylelikle hastalar için artık bu tedavinin  standard tedavi olarak uygulanmasının önü açılmış oldu.

Tümör tedavisinde bir devrim niteliğinde olan Nano-Cancer tedavisinde hastaya önce nanoparçacıklar enjekte ediliyor. Daha sonra dışarıdan uygulanan manyetik alan ile bu nanoparçacıklar aktifleştirilerek kanserli hücreler teker teker hücre hücre imha ediliyor. Tedavi tamanen harici olarak uygulanıyor ve yalnızca tümör bölgesini etkiliyor ve sağlıklı hücrelere hiçbir etkisi olmuyor.

Tedavi başında nanoparçacık enjekte edilen hasta MR benzeri bir cihaza (yürüyerek) giriyor ve seans sonunda yine yürüyerek çıkıyor. Tedavi ortalama 1 saat süren toplam 6 seansta yapılıyor. Nanoparçacıklar yalnızca tedavinin başında 1 kez enjekte ediliyor.

İmha olan tümör hücreleri vücut tarafından doğal olarak dışarı atılıyor. Bilimadamları kanser ve beyin tümörü tedavisinde çığır açacak bu yeni yöntem üzerinde yaklaşık 20 yıl çalıştılar ve güvenilirliğini ve etkinliğini sayısız klinik deneylerle test ettiler.

Nanoparçacıkların boyutları yalnızca 20 nanometre, bu da bir alyuvar hücresininden tam 500 kez daha küçük. Parçacıklar doğal demir atomlarından elde ediliyor ve üzerleri özel bir madde ile kaplanıyor. Bu madde parçacıkların tümör hücrelerine kolayca nüfuz edebilmesini sağlıyor.

Tedaviyi geliştiren Alman MagForce adlı şirket 28 Haziran’da uzun zamandır bekledikleri onayı Avrupa Birliği’nin  ilaç ve tedavileri kontrol eden organından aldıklarını açıkladılar. Şimdilik bu onay yalnızca beyin tümörlerini kapsıyor. Ancak MagForce CEO’su Dr. Andreas Jordan, yeni onay sayesinde elde edilecek gelir ile bu tedavinin diğer kanser türleri üzerinde denenmesi için klinik çalışmaları finanse edebileceklerini açıkladı. Bu da kanser ile savaşan pek çok hasta için sevindirici bir gelişme. Şirket hali hazırda Prostat Kanseri için 2.faz klinik deneylerde, gırtlak kanserirahim kanseri ve sarkoma kalıntı tümörleri için 1.fazı tamamlamış durumda. Pankreas kanseri ise 1. faz klinik deneylerinde. Bilindiği gibi herhangi bir tedavinin geniş kitleye uygulanabilmesi için 3 aşamalı klinik deneylerin tamamının bitmesi gerekiyor. Ancak bu sırada gönüllü hastalar isterlerse bu deneylerde yer alabiliyor.

Bu tedavinin nerelerde ve nasıl uygulanacağı konusu henüz kesinlik kazanmadı ancak MagForce yetkilileri bunu önümüzdeki günlerde çalışmaları tamamlanınca açıklayacalşarını söylüyorlar. Tedavinin bundan önceki klinik denemeleri ise Almanya’nın Berlin kentinde bulunan Charite Üniversitesi Kanser Araştırma Merkezinde ve Berlin Askeri Hastanesinde (Bundeswehrkrankenhaus) yapılmış. Bu konudaki gelişmeleri sizlerle sitemizde paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynaklar:
http://www.magforce.de/english/products/nano-cancer-therapy.html
http://www.medicalnewstoday.com/articles/193457.php

Advertisements
This entry was posted in gırtlak kanseri, MagForce, Nano-Cancer, nanoparçacık, pankreas kanseri, rahim kanseri, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s