>Halep orda ise…

>

Uzun yıllar yakalandığı çok şiddetli kanserle savaştıktan sonra geçen sene ölen ünlü Hollywood yıldızı Hayalet (Ghost) filminin Sam’i Patrick Swayze kendisine alternatif tedavileri deneyip denemediği sorulunca şunlari söylemiş:

Eğer herhangi biri pek çok insanın bana gelip yeminle söylediği gibi bu hastalığın mucize ilacını bulmuşsa, onlardan iki şey beklerim: Şu an ya çok zengin olurdunuz veya çok ünlü olurdunuz. Aksi halde, çenenizi kapatın!

Bu cümleler kulağa çok basit gelse de aslında uzun bir tefekkürün yalın bir halde dışavurumu olduğunu düşünüyorum.

Bugün pek çok alternatif tedavici, kansere kesin çare olabilecek ilaçları icat ettikleri iddiası ile hastalardan inanılmaz paralar talep ediyorlar. Patrick Swayze pek çok hit filmi olan Hollywood’un en ünlü ve en başarılı yıldızlarından. Küçük bir devleti satın almaya yetecek kadar zengin olduğunu söylersek abartmış olmayız.

Swayze tek örnek değil, Ronald Reagan ABD başkanı, Ted Kennedy ABD senatörü, dünyanın yetiştirdiği ender dahilerinden Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman, bizim eski bakanlarımızdan Dr. Yıldırım Aktuna ve daha niceleri uzun yıllar kanserle savaşmış kişiler. Halen yüzlerce bilimadamı, doktor, devlet adamı ve/veya onların birinci dereceden yakınları ve sizin benim gibi sıradan insanlar kanser ile savaşıyor. Bir yerlerde birileri bir tedavi buldu ise, bu öyle kıyıda köşede saklı kalacak bir şey olmayacaktır. Mutlaka bu kişi ya çok ünlü (insanlık namına yapıyorsa bu işi) ya da çok çok zengin olacaktır.

Şayet bir kişi size mucize ilaç buldum diye geliyorsa, hala ne çok çok zengin, ne de çok çok ünlü olamadıysa, ve sattığı ilacın faydasını doğruluğu teyit edilemeyecek ağızdan hikayeler dışında hiçbir bilimsel kanıt ile destekleyemiyorsa, çenesini kapatması gerekir!

Halep orda ise arşın burda….

İşte Swayze bunu anlatmak istiyor size…

Bizlerin elinde yüzlerce, binlerce bilimadamının ve doktorun üzerinde çalıştığı, sayısız testlerle faydasını ve etkinliğini kanıtladığı çok başarılı ilaçlar ve tedaviler varken, bunları bırakıp ortaokul terk baharatçıların lafla iddia ettikleri, sözümona mucize ilaçlarına yönelmek pek akla yatmıyor… İddiası olan ya gelir herkesle beraber ispatlar, ya da çenesini kapatır. Öyle bir köşeye çekilip kaçak dövüşmek olmaz…

Advertisements
This entry was posted in Alternatif tedaviler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s