>Yeni Tedaviler: Gliadel Kemoterapi Implantı

>

Kemoterapi bir diğer adı ile ilaçlı tedavi beyin tümörü tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır. İlaçlı tedavi genellikle ağızdan alınan hap veya kapsüller ile veya damardan enjekte edilen ilaçlarla yapılır. Gliadel bu ilaçlı tedavi yöntemlerine bir yenisini ekliyor: yerel kemoterapi. Gliadel pek çok çeşidi olan beyin tümörlerinden en agresiflerinden olan Glioblastoma Multiform (GBM) türü beyin tümörlerine başarı ile uygulanmakta.

Bu yöntemde ameliyatla alınan tümörün yerine ameliyat sırasında Gliadel adı verilen ilaç yüklü plakalar yerleştiriliyor. Bu plakalar ameliyat sonrasında tümör bölgesine yavaş yavaş daha önce belirlenen dozda ilaç veriyor. İlaç doğrudan tümör bölgesine uygulandığından sindirim sistemi veya dolaşım sisteminde filtrelenmiyor. Böylece çok daha küçük dozlar uygulanarak ağızdan veya damardan verilen ilaçlı tedavilerden daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Düşük doz ve doprudan ilaç uygulanması kemoterapi sırasında pek çok hastanın karşılaştığı kan sayımı düşmesi durumunu da ortadan kaldırıyor.

Çoğu beyin tümörü ameliyatında tümörün tamamının alınması mümkün olmuyor veya tümörü oluşturan etkenler tekrar ortaya çıkıp tümörü yeniden nüksettirebiliyor. Gliadel sayesinde ameliyat sonrasında geride kalmış olabilecek tümör hücreleri öldürülebiliyor ve tümörün tekrar nüksetmesinin önüne geçiliyor.

Hastaya implant ameliyatı sırasında konulduğu için hastanın bu tedavi için ek bir şey yapmasına gerek yok. İlaçları takip etmesi hergün alması gibi sorunlar yok. Bilindiği gibi ağızdan alınan ilaçlar uzun süreli kullanımda mide de iltihaplanmalara yolaçabiliyor. Gliadel kullanan hastaların ise böyle bir sorunu yok. Gliadelin etkin maddesi ilaçlı tedavide kullanılan en güçlü ilaçlardan olan BCNU (Carmustine).

Gliadel tedavisi Japon ilaç araştırma şirketi EISAI tarafından geliştirildi.  Amerikan sağlık bakanlığı FDA tarafından onaylı ve 1997 yılından beri Amerika, Japonya, İngiltere, Almanya, İsviçre dahil 18 ülkede uygulanmakta. Şu ana kadar 20,000i aşkın hasta bu yöntemle tedavi edildi.

Türkiye’de ki uygulaması hakkında henüz bir bilgimiz yok ancak bir bilgimiz olursa sitemizde bunu sizlerle paylaşacağız.

Kaynaklar:

Advertisements
This entry was posted in BCNU, Carmustine, GBM, Gliadel, Glioblastoma Multiforme, kemoterapi, yeni tedaviler. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s