>Ketojenik Diyetin beyin tümörünü tedavi edici özelliği kanıtlandı!

>Daha önce sitemiz aracılığı ile ketojenik diyetten bahsetmiş ve bunun beyin tümörüne karşı etkili bir tedavi yöntemi olabileceğini anlatmıştık. Amerika’daki St.Joseph Hastanesi, Nörolojik Araştırmalar ve Yeni Tedavi Geliştirme Merkezinden Prof. Dr. Phillip Stafford ve ekibi ketojenik diyetin beyin tümörünün ilerlemesini gerçekten de durdurduğunu ortaya çıkardılar. Saygın bilimsel yayınlardan uluslarası Nutrition & Metabolism dergisinin son sayısında yayınlanan çalışma ilk kez ketojenik diyetin beyin tümörüne karşı etkisini hem genetik hem de fiziksel olarak ortaya koyma özelliği taşıyor.

Çalışmayı yürüten bilimadamları, özel bir yöntemle beyin tümörlü olarak yetiştirdikleri deneklerden tümör örnekleri alarak bunların genetik özelliklerini analiz ettiler. Bütün deneklerdeki tümörler aynı genetik özellikleri göstermekteydi. Daha sonra denekleri iki gruba ayırıp bunlardan bir grubuna ketojenik diyet uygulamaya başladılar. Ketojenik diyet uygulanan deneklerden alınan tümör örneklerinde tümör oluşturan genlerin daha az ifade edildiği görüldü. Yani ketojenik diyet uygulanan deneklerde ketojenik diyet tümörü oluşturan genetik bozuklukların tamir edilmesine yol açmıştı.

Dahası bilimadamları, bunu gözleri ile de teyit ettiler. Çünkü ketojenik diyet uygulanan deneklerin tümörleri, uygulanmayanlara göre gözle görülür oranda küçüktü. Yaptıkları ölçümler de uygulanan diyetin  tümör büyümesini yavaşlattığını göstermekteydi.

Yapılan deneyde beyin tümörlü deneklere, hiçbir ilaç ya da başka tedavi uygulanmadan, yalnızca ketojenik diyet uygulanarak hayatta kalım sürelerinde %32 artış elde edildi.

Bu da ketojenik diyetin diğer tedavilerle birleştirildiğinde beyin tümörü hastaları için oldukça umut verici sonuçlar verebileceği manasına geliyor. Özellikle bitkisel ve alternatif tedavilerde umut arayan hastalar için ketojenik diyet, işe yararlılığı bilimsel olarak kanıtlanmış, sadece beslenme yoluyla uygulanabilen, çok kolay ve etkili bir tedavi yöntemi. Üstelik binlerce liraya malolan mucize iksirlere göre hem çok ucuz hem de risksiz bir yöntem.  Ketojenik diyetle ilgili bilgileri “İlaçsız Tedavi: Ketojenik Diyet” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Kaynak:
The ketogenic diet reverses gene expression patterns and reduces reactive oxygen species levels when used as an adjuvant therapy for glioma. Stafford P, Abdelwahab MG, Kim do Y, Preul MC, Rho JM, Scheck AC. Nutr Metab (Lond). 2010 Sep 10;7:74.

Advertisements
This entry was posted in beslenme, haber, ketojenik diyet. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s