>Hıçkırık problemi kemoterapide sık rastlanan bir yan etki

>Kanser konusunda yapılan araştırmalarda gözardı edilse de aslında yapılan çalışmalar kemoterapi gören her 3 hastadan 1’nde hıçkırık görüldüğünü gösteriyor. Sağlıklı insanlarda ise geçmeyen hıçkırıkların sebebi beyin sapında bulunan tümörler olabilir.

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının istem dışı olarak birden kapanması sonucu ortaya çıkar. Bu istem dışı hareketin Frenik sinir veya Vagus siniri adı verilen sinirlerin uyarılması sonucu olduğu bilinmektedir. Çok sık görülse de genelde harici hiçbir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçen bir durumdur. Basit hıçkırıklar çoğunlukla mide gazı, sıcak ve baharatlı yemekler ve sinir bozukluğundan kaynaklanır.

Ancak kemoterapi gören hastalarda durum biraz daha farklıdır. Araştırmalar kemoterapi gören hastaların %30 kadar büyük bir kısmında geçmeyen hıçkırıklar görüldüğünü tespit etti.

Konu hakkında araştırma yapan Japonya Chiba Üniversitesi sağlık bilimleri merkazinden Prof.Dr.Takiguchi bu sorunun özellikle tedavi sırasında kullanılan Dekort (Dexamethasone) tarafından oluşturulabileceğini söylüyor. Daha önce yapılan çalışmalar Dekortun hıçkırık gibi bir yan etkisinin olduğunu kanıtlamıştı.

Kemoterapi gören beyin tümörü hastalarında görülen bir başka rahatsızlık olan bulantı ve kusma yine hıçkırığı kontrol eden vagus siniri ile ilgilidir. Kemoterapi sonucu bulantı görülen hastalarda bunu engellemek için bazı ilaçlar mevcuttur.

Basit hıçkırıklarda ise ağızdan alınan bir kaşık sirkenin hıçkırığı durdurduğu görülmüştür. Bunun sebebinin sirkenin genizde bulunan sinirlerin uyarılmasına yol açması olduğu düşünülüyor. Genizdeki sinirler ile hıçkırığa sebep olan sinirler anatomik olarak birbirleri ile ilişkilidir.

3 yıldır geçmeyen esrarengiz hıçkırığın sırrı
11 Ocak 2010 yılında İngiliz basınında 3 yıl süren bir hıçkırığa yakalanan gencin en sonunda tedavi edildiğini bildiren haberler yayınlandı.

Christopher Sands adlı 26 yaşındaki bir genç 2007 yılında başlayan ve 3 yıldır günde 12 saat kadar süren hıçkırık nöbetleri geçirmekteydi. Christopher’ın bu durumu İngiliz basının dikkatini çekmiş, katıldığı bir TV showunun ardından İngilterenin dört yanından bu gence çeşitli hıçkırık tedavisi önerileri gelmişti. Ne doktorlar ne halk ilaçları bu gencin hıçkırıklarını dindirmeyi başaramamış. Bu durum Japon TVsinde de haber olarak yer almış ve genç programa katılmak üzere Japonya’ya  davet edilmiş. Programa konuk olarak katılan bu konuda 15 yıldır çalışan hıçkırık uzmanı Dr. Condo hıçkırığın sebebini incelemek icin gence bir beyin taraması yapmak istemiş. Yapılan MR taramasında, gencin beyin sapında 1,2cm çapında bir tümöre rastlanmış. İngiltereye dönen gence yapılan ameliyatla tümörün %60ı alınmış ve genç bundan sonra hıçkırıklarından kurtulmuş.

Müzisyen olan genç hıçkırıklarının onun gitar çalmasını imkansız hale getirdiğini söylemekte. Tümör alındıktan sonra hıçkırıklar kaybolmuş. Operasyon yüzünden ayaklarında bir miktar hissizlik yaşadığını ancak bununda uygulanan fizik tedavi ile yakında tamamen geçeceğini umduğunu söylüyor. Uzmanlar şayet bu tümör zamanında tespit edilmeseydi gencin hayatına mal olabileceğini bildiriyorlar.

KAYNAKLAR:
Hiccups as an Adverse Reaction to Cancer Chemotherapy, Yuichi Takiguchi, Reiko Watanabe, Keiichi Nagao, Takayuki Kuriyama, Chiba University, Chiba, Japan. Journal of the National Cancer Institute, Vol. 94, No. 10, 772, May 15, 2002 © 2002 Oxford University Press

Musician cured after brain tumour that could have killed him is diagnosed, Chris Green, Monday, 11 January 2010, The Independent, Mystery of three-year hiccup ordeal solved

Advertisements
This entry was posted in Dekort, hıçkırık, kemoterapi, yan etki. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s