>Tümörde yalancı ilerlemeye dikkat

>Toronto Üniversitesi Odetta Kanser Merkezinden uzmanlar beyin tümörü tedavisinin ilk haftalarında görülen erken ilerlemelerin yanıltıcı olabileceğini dahası bu tür erken ilerlemelerin tedavinin pozitif sonuç vereceği konusunda bir işaret olabileceğini bildirdiler. Uzmanlar hastaların tedavinin ilk haftalarındaki MRlardan umutsuzluğa kapılmamaları gerektiğini ve tedavilerine en az 3 ay boyunca devam etmeleri gerektiğini bildirdiler.

Kanada’da yapılan çalışmada ortalama yaşı 58 olan 104 GBM hastası 55 hafta boyunca izlendi.  Hastalara ilk önce radyoterapi ve Temodal eş zamanlı tedavisi uygulandı  ve bunun arkasından standard Temodal kemoterapisi uygulandı..
Araştırmaya katılan hastaların %26‘sında radyoterapiyi takip eden 8 hafta içinde çekilen MR’larda tümörde normalden “erken ilerleme” görüldü. Erken ilerleme görülen hastalardan %32‘sindeki ilerlemenin aslında “yalancı ilerleme” olduğu anlaşıldı. Yani MR görüntülerinde tümörde ilerleme varmış gibi görünmesine karşın gerçekte tümörde ilerleme yoktu.

İşin ilginci doktorlar yalancı ilerleme görülen bu hastaların sağkalım süresinin tüm hastalardan %40 daha uzun olduğu görüldü. Bu hastalardaki sağkalım süresi ilerleme görülen diğer hastalara göre ise %400 daha uzun. Yani “yalancı ilerleme” görülmesi tümörün tedaviye iyi cevap vereceğinin bir işareti.

Araştırmayı yürüten uzmanlar bu sebepten tüm hasta ve doktorları tedavinin ilk 3 ayında görülen MRlardan umutsuzluğa kapılmamalarını ve bu görüntülere bakarak tedavi işe yaramıyor diye tedaviyi bırakmamalarını öneriyorlar. Çünkü MR da görülen bu erken ilerleme yanıltıcı olabiliyor hatta tedavinin çok iyi sonuç vereceğinin bir işareti olabiliyor. Bu sebepten kemoterapiye radyoterapiden sonra en az 3 ay boyunca MR da ne görülürse görülsün devam edilmesi gerekiyor.

KAYNAK:
Pseudoprogression following chemoradiotherapy for glioblastoma multiforme. Sanghera P, Perry J, Sahgal A, Symons S, Aviv R, Morrison M, Lam K, Davey P, Tsao MN., Odette Cancer Centre, University of Toronto, Ontario, Canada., Can J Neurol Sci. 2010 Jan;37(1):36-42.

Advertisements
This entry was posted in GBM, kemoterapi, Temodal. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s