>Kemoterapide riskli ilaç şüphesi. Acaba?

>Hürriyet gazetesinin 6 Şubat 2011 tarihli haberinde beyin tümörü tedavisinde de kullanılan ve umut verici ilaçlardan olan Bevacizumab (Altuzan) adlı ilaçtan bahsedildi:

Amerikan Tıp Birliği Dergisi’nde yayımlanan araştırmada Stony Brook Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bilim insanları Avastin’in kemoterapi ve biyolojik terapide kullandığı araştırmaları inceledi. Araştırma sonucuna göre kemoterapinin tek başına kullanıldığı tedavilerin aksine, Avastin’in eklenmesiyle ölüm riski 1.5 kat artıyor. Biyolojik tedavi alırken Avastin ilacı alan hastalarda ölüm riski ise 3.5 kat artıyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Avastin’e onay veriyor.

Bu haber sitemizi takip eden okuyucular arasında bir miktar panik ve karmaşa yarattı. Bu konuya bir miktar açıklık getirmek istiyoruz.

Hürriyetteki haberin kaynağı aslında geçen hafta yabancı ajanslarda (başta finans kanalı Bloomberg ve MSNBC) çeşitli başlıklarla verilen ve Journal of the American Medical Association‘in 2 Şubat sayısında yeralan “Avastin in combination with chemotherapy compared with chemotherapy alone, was associated with increased treatment-related mortality” adlı yazı.

Bu tip haberlerde üstünkörü ve bazen çeşitli çıkar hesapları doğrultusunda çarpıtmalara rastlamak çok alışılmadık değil. Haberin Bloomberg gibi bir kaynakta büyük başlıklarla verilmesi bir hisse senedi spekülasyonu olduğu şüphesi uyandırmıyor değil. Bu tip haberlerle şirketin hisse değerini düşürdükten sonra ardından gelecek daha büyük bir haberle hisselerin değerlerini yükseltip kar sağlamak borsada sıkça rastlanan bir oyun.

Bizi hasta olarak ilgilendiren kısmı söylentiden öte haberin bilimsel geçerliliğin olup olmaması. Bunun için bu tip haberlerde haberin kaynağını ve aslını bulmak yerinde olur. Zaten çarpıtılmaya meyilli bir dille verilen haberler, yabancı ajanstan Türkçe ajanslara geçerken iyice özünü yitiriyor.

İşin Aslı

Yazıyı biz araştırdık ve Hürriyetin haberinde yer almayan, şu gerçeklere dikkatinizi çekmek istiyoruz:

  1. Araştirma 16 klinikte toplam 10,217 adet  ileri dereceli kanser hastası (gögüs kanseri, barsak kanseri, böbrek kanseri) üzerinde yapılmış.
  2. Rapor hastalarda görülen iç kanama,  kansızlık ve yemekborusu yırtılması gibi ölümcül olabilecek yan etkilerin oranını araştırıyor.
  3. Altuzan ile birlikte kemoterapi kullanan hastaların %2.5 inde bu tip yan etkilere rastlanılmış. Tek başına kemoterapi kullanan hastaların ise sadece %1.7 sinde bu tip yan etkiler görülmüş.
  4. Yukarıdaki %0.8lik fark sadece taksan ve platin içeren kemoterapiler Altuzan ile birleştirildiğinde görülmüş. Bunun dışında kalan tüm diğer kemoterapilerle birlikte Altuzan alındığında herhangi bir fark görülmemiş.
Editörün Yorumu

Görüldüğü üzere Hürriyetin yazısında bahsedilen 1.5 kat artış aslında %2.5 a karsi %1.7, yani %0.8lik bir fark. Yani anlayabileceğimiz dilde söylersek Altuzan ile birlikte platinli kemoterapi alan 100 hastanın 3ünde bu tür yan etki görülmüş. Buna karşın tek başına kemoterapi alan 100 hastanın  2 sinde yan etki görülmüş. Birinde yüz hastadan 2si diğerinde 3ü.

Yazıda bahsedilmeyen asıl nokta Altuzan kullanmayan ve yan etki görmeyen o 98 hastanın ne kadarı Altuzan kullanan hastalardan uzun yaşadı. Bunu bilmek iyi olurdu maalesef söylenilmemiş. Yazıdaki mantıktan yola çıkarsak ne Altuzan ne de başka bir kemoterapi kullanmazsak, kemoterapiden doğacak yan etki riski de %0! Peki sizce hiçbir tedavi görmeyen hastaların 100de kaçı tedavi görenden uzun yaşayacak?

Bizim en büyük korkumuz bu tip haberleri kendilerine bahane yapacak olan SGK ve sigorta kuruluşlarının hastalarının bu tedavileri almasını engellmesi.

Maalesef burası Amerika değil.
Burası Turkiye bizim en büyük derdimiz tedavi uyguladığımız yüz hastanın ikisi yerine üçünde gördüğümüz yan etki değil. Bizim derdimiz tedaviye ulaşamadığı için kaybettiğimiz 90 hasta… Bırakın Altuzanı, Temodal gibi dünyanın heryerinde beyin tümörlerinde ilk tedavi olarak uygulanan bir ilaca dahi ulaşamamız.

Ne zamanki 100 hastanın 100üne tedavi imkanı veririz ondan sonra uygulanan tedavilerde oluşabilecek yan etkileri nasıl sıfıra indirgeriz diye düşünebiliriz. Bu ülkede ilaçsızlıktan kaybedilen hasta sayısı maalesef ilacın yan etkisinden kaybedilen hasta sayısından çok daha fazla…

KAYNAK
Vishal Ranpura, Sanjaykumar Hapani, Shenhong Wum, Avastin in combination with chemotherapy compared with chemotherapy alone, was associated with increased treatment-related mortality, Journal of the American Medical Association, 2 Feb 2011

Advertisements
This entry was posted in Altuzan, Bevacizumab. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s