>Tümöre karşı tümörle savaş

>

Amerikan Rogosin Enstitüsünden bilimadamları hayvanlar üzerinde yaptıkları deneyde kanser hücresi taşıyan makro boncuklarla tümör gelişimini durdurmayı başardılar. Bu oldukça alışılmadık bir yaklaşım gibi görünmesine rağmen halen makro boncuk tekniği, pankreas, bağırsak ve prostat kanserine karşı ikinci faz klinik deneylerde araştırılıyordu.Yeni çalışma ünlü Nature dergisinin SciBX adlı ekinde kapak olarak geçen hafta yayınlandı.

Önceki çalışmalar tümörlerin belli bir boyuta eriştikten sonra gelişme hızının yavaşladığını göstermişti. Bu da tümör kitlesinin boyutunu kontrol eden bir sinyalin varlığını gösteriyordu.

Rogosin Enstitüsünden Dr.Barry Smith ve ekibi işte bu tümör durdurucu sinyali kanserle savaş için kullanabilecekleri hipotezini öne sürdüler.

Ekip teorilerini kanıtlamak için  farelerden aldıkları böbrek kanseri hücrelerini laboratuar ortamında yetiştirdiler. Daha sonra bu hücrelere besin vererek boyları capları 1 santimetreye yakın boncuklar (makro boncuk) elde ettiler. Oluşturulan boncuklardaki kanser hücrelerinin büyük bir kısmı bir hafta içinde öldüler. Geriye kalan küçük bir kısım ise ömürleri sınırsız, aktif tümör öbekleri oluşturdular. Araştırmacılar bu öbekleri tek bir boncuk üzerinde topladıklarında, hücrelerin üremeye devam ettiklerini ancak tümör boyutunun sabit kaldığını gördüler. Yani hücreler ölümsüz olmasına rağmen hücrelerin aralarında olan bir şey onların daha fazla üremesine engel oluyordu. Hücreler boncuk üzerinde devri daim yaparken boncuktaki toplam sayı sabitti. İşin ilginci bu boncuktan alınan hücreler 3 yıl sonra dahi başka bir ortama konulduklarında tekrar üremeye başlıyorlardı.

Bilimadamları hücre sayısını sabit tutan şeyi tespit etmek için yaptıkları çalışmada boncuk üzerinde 750 çeşit protein zincirine rastladılar. Bunlardan en az 10 tanesinin tümör üremesini kontrol edici proteinler olduğunu tespit ettiler. Araştırmacılar bu proteinleri deneklere uyguladıklarında benzer etki elde edebileceklerini düşündüler.

Geliştirdikleri tümör içeren boncukları deneklere yerleştirdiler. Sonuç çok şaşırtıcı idi. Boncuk yerleştiren böbrek kanserli 51 denek hayvanından 39unda hastalığın gerilediğini gördüler. Tedaviyi denedikleri göğüs kanserli bir kedi sadece 4 boncuk ile 8 yıl yaşamayı başardı. Dahası tedavi uyguladıkları prostat kanserli 11 köpek de ise yaşam süresininin %350 uzadığını gördüler. Araşıtmacılar böylece bu etkinin tümör türünden ve denek türünden bağımsız olduğunu ispatlamış da oldular.

Yeni yayınlanan çalışma sonuçları tıp ve bilim camiasında heyecanla karşılandı.

Araştırmacılar bu yeni tedavi yönteminin güvenilirliğini test etmek için kanserli hastalar üzerinde yaptıkları Faz 1 deneylerini tamamladılar. Buna göre hastanın kilosu başına 8 ila 16 makroboncuk güvenle yerleştirilebiliyor. Boncuklar vücut bağışıklık sisteminde herhangi bir etkiye yol açmıyor ve vücut tarafından doğal karşılanıyor.

Tedavinin hali hazırda Faz 2 deneyleri sürüyor ve pankreas, ileri bağırsak kanseri, prostat kanseri olan hastaları kabul ediyor. Çalışmada tümörün vereceği tepki miktarı, ilerleme hızındaki değişiklikler ve hastanın yaşam kalitesi ölçülecek.

Rogosin entitüsünün geliştirdiği tedavinin lisansını çalışmaları finanse eden Metromedia Bio-Science adlı kuruluş elinde bulunuyor. Şirket geçtiğimiz Eylül ayında ölen Amerikalı milyarder John Kluge tarafından yönetiliyordu ve projeye şimdiye kadar 50 milyon dolar yatırım yaptı. Tedaviden elde edilecek tüm gelirler ise Kluge’un kurduğu vakıf aracılığı ile yine hayır işlerine harcanacak.

KAYNAKLAR:

  • Fighting tumors with tumors, Baas, T. SciBX 4(7); doi:10.1038/scibx.2011.181, Published online Feb. 17 2011
  • Smith, B.H. et al. Cancer Res.; published online Jan. 24, 2011; doi:10.1158/0008-5472.CAN-10-2258 | Article 
  • Prehn, R.T. Cancer Res. 51, 2–4 (1991) 
  • DeWys, W.D. Cancer Res. 32, 374–379 (1972) 
  • Paradis, K. et al. Science 285, 1236–1241 (1999) 
  • Franses, J.W. et al. Sci. Transl. Med. 3, 66ra5 (2011)
  • Haas, M.J. SciBX 4(5); doi:10.1038/scibx.2011.124
Advertisements
This entry was posted in bilimsel gelişmeler, haber, k. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s