>CeeNU (Lomustine) Kullanımı ve Yan etkileri

>Lomustine, ticari adı ile CCNU veya CeeNU, beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç beyin tümörlerine karşı kullanılan en eski ilaçlardandır, bu sebepten bu ilaç konusunda oldukça fazla bir bilgi ve tecrübe birikimi vardır.  PCV adı verilen üçlü kemoterapinin C harfidir. CeeNU , PCV de olduğu gibi Procarbazine ve Vincristine ile kullanılabileceği gibi, tek başına veya Temodal gibi bir ilaç ile birleştirilerek  kullanılabilir. Temodalden önce ilk sıra tedavisi olarak uygulanırken Temodal’e göre yan etkilerinin daha şiddetli olması nedeni ile Temodal’e yeterince tepki alınamayan durumlarda kullanımı tercih edilmektedir. İlaç en eski ilaçlardan olduğu için Türkiye’de GBM dahil pek çok diğer hastalığa da endikasyonu tanınmakta ve SGK kapsamında geri ödenmektedir.

Çalışma Mekanizması
Lomustine alkilleştirici ajanlar adı verilen gruptan bir ilaçtır. Bu ilaçlar kanserli hücrelerin DNAsına yapışır bu da o hücrenin 2 yeni hücreye bölünmesini engeller. Kanser hücreleri çok hızlı üreme yeteneğine sahiptir. Lomustine hızlı üreyen bu hücreleri hedef alır. Ancak vücutta kanser hücrelerinin yanısıra hızlı üreme özelliğine sahip başka hücreler de vardır. Bunların başında kanda ki hücreler gelir. Bu sebepten ilacın kullanımı sırasında bu hücrelerin sayısı da azalır.

Kullanımı
Lomustine, 40 miligramlık mavi kapsüller halindedir. Çocuklardan uzak bir yerde ağzı kapalı bir şekilde saklayın. İlacı uyumadan önce boş mideye alın. Kapsuller bol miktarda su ile birlikte alınmalıdır. İlaç genellikle 6 haftada bir tek doz olarak alınır.

Alınacak doz ve kürün uzunluğu hastaya göre belirlenir. Genel olarak hastanın kilosuna ve boyuna bağlı olarak metrekare başına 100-130 miligram olacak şekilde uygulanır. 6 hafta da bir kez olmak üzere tek doz olarak alınır. 3 kür devam edilir. Toplam 6 kür olarak veya tümörün ilerlemesi durana kadar devam edilir.

Yan etkileri
Lomustine’in başlıca yan etkisi kan sayımının düşük çıkmasıdır. Bu yüzden ilaç uygulaması sırasında kan sayımı yapılmalıdır. Şayet akyuvarlar (WBC) 3.0×109/l veya plateletler 100×109/l altına düşerse tedavi en azından 1 hafta geciktirilir. Kan sayımı birinci geciktirmenin ardından hala düşük kalırsa dozun indirilmesi gerekir. Peşpeşe 12 hafta boyunca kan sayımı yukarıdaki oranların altında kalırsa tedavinin durdurulması düşünülmelidir.

Kan sayımı düştüğünde enfeksiyonlara karşı vücudun savaşması zordur. Mikroplarla ve hasta kişilerle kontaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Başağrısı, boğaz ağrısı, idrar sırasında sancı, üşüme ve titreme de kullanım sırasında görülebilir.

Bunlara ilave olarak yorgunluk ve nefes darlığı al yuvar sayısının düşmesi ile görülebilir. Bu durum aşırı hale gelirse hastaya ilave kan verilebilir.

Platelet düşmesine bağlı olarak diş fırçalarken ağız içinde kanamalar veya zaman zaman burun kanaması görülebilir. Vücutta kolayca morluklar veya kırmızı noktalar oluşabilir.

Yukarıdaki etkiler ilacın alınmasında 7 gün sonra başlar, 21-28 gün sonra tekrar normale döner.

İlaç Kullanırken Kendinize Nasıl Bakacaksınız?

  • Her 24 saat içinde en az 2 ila 3 litre sıvı (su, çay, süt vs vs) için.
  • İlaç kullanırken enfeksiyon kapma riskiniz yüksektir. Kalabalıktan veya en azından nezle grip gibi hastalığa sahip kişilerden uzak durun. Bu tür basit enfeksiyonlar normal bir insan için tehlike arzetmezken siz yakalandığınızda çok ağır geçirebilirsiniz. Bu sebepten tedavinize ara vermek zorunda dahi kalabilirsiniz.
  • Ağızda oluşacak yaralar için yumuşak bir diş fırçası kullanın. Ağzınızı günde 3 kez 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 kaşık tuz kattığınız 1 bardak su ile çalkalayın. Bu ağzınızda mantar oluşmasını ve bakterilerin yara yapmalarını engeller. İlaç kullanımı sırasında ağzınızda doğal olarak bulunabilecek bu parazitlere karşı çok daha hassas olacaksınız. 
  • Vücutta çizik ve kanamaları en aza indirin. Örneğin traş olurken jilet kullanmayın elektrikli makina ile traş olun. İlacı aldığınız haftalarda epilasyon yapmayın.Çünkü kanda azalan platelet sayısı yaraların kanama süresini uzatır ve enfeksiyon riskini artırır. 
  • Bulantıyı önlemek için doktorun verdiği bulantı giderici ilaçları kullanın. Büyük öğünler yerine sık sık ve azar azar yemek yiyin. Bulantı için taze zencefil kökünü kaynatarak bunun suyunu çay gibi içebilirsiniz.
  • Güneşten uzak durun. Güneş gören yerlerinizi kapayın, şapka ve gözlük takın, koruyucu krem kullanın (faktör 15)
  • Alkollü içeceklerden uzak durun, bunlar karaciğer ve böbreğinizde onarılamayacak hasarlara yol açabilir.
  • Yeterince dinlenin.
  • İyi beslenin.
  • Yukarıda belirtilen yan etkileri görmeniz halinde doktorunuza bunu bildirin. Gerekirse bunlara karşı ilaç isteyin.


Lomustine (CeeNU) Kullanılan Protokoller
Lomustin ilk olarak PCV kemoterapisinde Procarbazine ve Vincristine ile birlikte uygulanmaya başlamıştır. Vincristine in şiddetli yan etki oluşturucu olması sebebi ile sadece PC olarak da uygulanmış ve PCV ile benzer etkinliğe sahip olduğu görülmüştür. Temodal, Altuzan ve Camptosar gibi daha az yan etkili ilaçların gündeme gelmesi ile uygulaması azalmıştır. Ancak 2009 yılında yapılan bir çalışma bu ilacı tekrar gündeme getirmiştir. Almanyada, Avrupa Birliği moleküler araştırma merkezi tarafından yapılan çalışmada Temodal + Lomustine verilen hastalar tüm diğer tedavilere göre %50 daha başarılı olduğu görülmüştür. Çalışmaya göre tek başına Temodal, Altuzan gibi ilaçların sonuç vermediği durumlarda Temodal ile birlikte uygulandığında her iki ilacında etkisi katlanmaktadır.

KAYNAKLAR:
http://www.chemocare.com/bio/ccnu.asp
http://www.cancerhelp.org.uk/about-cancer/treatment/cancer-drugs/lomustine
http://www.swshcn.nhs.uk/healthcare-professionals/clinical-policies-and-protocols/oncology_protocols/brain-cancer/Lomustine%20V1%202.10.pdf

Advertisements
This entry was posted in CeeNU, Lomustine. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s